Connect with us

Life

Vitaminat dhe mineralet që duhen marrë gjatë vjeshtës dhe dimrit

Published

on

Duke pasur parasysh se vera ka kaluar dhe se ditët e ftohta karakteristike të vjeshtës dhe dimrit janë para nesh, ne duhet të përgatisim trupin tonë dhe t’i sigurojmë atij një imunitet më të mirë.

Megjithëse moti më i ftohtë nuk do të thotë se do të ftoheni, kjo mund të rrisë ndjeshmërinë tuaj ndaj ftohjes sepse kalojmë më shumë kohë brenda.

Vitaminat dhe suplementet janë çelësi për forcimin e sistemit imunitar, dhe secila prej tyre ka një qëllim të ndryshëm. Pyetja është cila prej tyre është më mirë të merret në tjetrën?

Farmacistja Giulia Guerini tha për Metro se “suplementet dhe vitaminat duhet të merren gjatë gjithë vitit”.

“Sidoqoftë, disa duhet të merren veçmas në të ardhmen, në mënyrë që të forcohet më tej sistemi imunitar.”

Vitamina D

Vitamina D është e nevojshme për të rregulluar kalciumin dhe fosfatin në trupin tonë, në mënyrë që kockat, muskujt dhe dhëmbët tanë të jenë të shëndetshëm. Trupi ynë ka nevojë për një shtesë të kësaj vitamine, rreth 10 mikrogramë në ditë.

Gjatë vjeshtës dhe dimrit, njerëzit kalojnë më pak kohë jashtë, kështu që mundësia që trupi të prodhojë vitaminë D për shkak të ekspozimit ndaj dritës së diellit, e cila është gjithnjë e më pak në atë periudhë, zvogëlohet.

Efekte të tjera anësore për shkak të mungesës së vitaminës D janë depresioni, lodhja, dhimbje dhe dobësi e muskujve.

Hekur

Mungesa e hekurit është forma më e zakonshme e anemisë, dhe simptomat përfshijnë lodhje dhe mungesë energjie, gulçim, palpitacione dhe lëkurë të zbehtë.

Nëse përjetoni një ose më shumë nga këto simptoma më shpesh, bëni një takim me një mjek të përgjithshëm i cili do t’ju sugjerojë që të bëni një test gjaku.

Nëse zbuloni se jeni anemik ose keni mungesë hekuri, mjeku juaj mund të përshkruajë tableta hekuri, të cilat janë më të forta se ato që mund të blihen pa recetë.

NHS thotë se sasia e rekomanduar e hekurit është 8.7 mg në ditë për burrat mbi moshën 18-vjeç, 14.8 mg në ditë për gratë midis moshës 19 dhe 50 vjeç dhe 8.7 mg në ditë për gratë mbi moshën 50-vjeç.

Vitaminë C

Vitamina C përdoret për të mbajtur qelizat të shëndetshme, së bashku me lëkurën, enët e gjakut, kockat. Gjithashtu ndihmon në shërimin e plagëve nga prerjet dhe gërvishtjet. Vitamina C mund të zvogëlojë ashpërsinë e ftohjes sepse forcon sistemin imunitar të trupit.

Është gjithashtu e dobishme për lëkurën në periudhën më të ftohtë, kur ka më pak rrezet e diellit. Marrja e tepërt mund të jetë e dëmshme, veçanërisht për veshkat, edhe pse dihet se ekskretohet nga trupi. NHS rekomandon 40 mg vitaminë C në ditë për të rriturit midis moshës 19 dhe 64 vjeç.

Mungesa e tij mund të çojë në skorbut, i cili, ndër faktorët e tjerë, është pasojë e mungesës së frutave dhe perimeve të freskëta në dietë.

Magnez

Magnezi është një mineral që ndihmon sistemin tonë imunitar dhe konverton ushqimin që hamë në energji, diçka që na nevojitet në këtë kohë të vitit.

Mungesa e magnezit është mjaft e zakonshme, pasi është elektroliti i dytë më i zakonshëm në trupin e njeriut, duhet të përpiqeni ta plotësoni gjithmonë.

Nivelet e ulëta të magnezit mund të çojnë në presion të lartë të gjakut, tolerancë të ulët të glukozës, por edhe probleme të shëndetit mendor, siç është depresioni.

NHS rekomandon që burrat e rritur të marrin 300 mg magnez në ditë, ndërsa për gratë është 270 mg në ditë.

Life

Disa nga qytetet dhe fshatrat më të bukura të Gjermanisë

Published

on

Gjermania është një nga vendet që ka mjaft hapësira të bukura, si brenda qyteteve ashtu edhe në fshatra.

Mediumi i njohur Guardian ka listuar vendet më të bukura të Gjermanisë, të cilat ja vlen që të vizitohen.

Banja e Pyllit të Zi

Pamje alpine dhe një plazh, pranë Mynihut

Trashëgimia e Luterit, pranë Berlinit

Në malet Harz, Saksonia e Poshtme

Magjia mesjetare, Bavaria veriore

Continue Reading

Life

Kim Kardashian, po sjell diçka trendi

Published

on

Kim Kardashian njihet për stilin e saj unik dhe “shik”, si dhe aq i rrezikshëm sa për të guxuar kur bëhet fjalë për modën e re. Ylli i “KUWTK” postoi mbrëmjen e djeshme një pamje ku shihej e gjitha e veshur me të zeza teksa ra në sy aksesori më i veçantë i saj. Syzet e mëdha me skeletin e mbuluar tërësisht nga pellushi duket se do të kthehet shumë shpejt në një trend.

Por, Kim nuk u mjaftua vetëm me këtë detaj prej pellushi pasi dhe çantën e saj e përzgjodhi po me këtë material. Një veshje tepër luksoze ashtu siç i përshtatet një ikone mode si Kim Kardashian. Menjëherë komentet vërshuan duke e përgëzuar atë për pamjen në fjalë. Por, nuk muguan as komentet “pikante” nga ndjekësit.

Disa prej tyre e komentuan veshjen e Kim si të përshtatshme për një ceremoni funerale. Ndërsa, disa të tjerë aluduan se ylli i “KUWTK” sapo na prezantoi me veshjen e saj për Halloween për këtë vit.

Continue Reading

Life

Vendet që prodhuan më së shumti kafe

Published

on

Kafja është një nga pijet më të përdorura në botë andaj prodhimi i saj ka mjaft rëndësi.

Në fund të vitit 2020, dhjetëshja e vendeve që prodhuan më tepër kafe përbënë 87% të aksioneve të këtij produkti në bursë.

Më poshtë do të gjeni listën e vendeve që prodhojnë më tepër kafe në botë si dhe të ardhmen e kësaj industrie gjigante.

Brazili për momentin zë vendin e parë duke prodhuar 63.4 milionë kilogram vetëm në vitin 2020.

Sipas Organizatë Ndërkombëtare të Kafesë, në 2020 u prodhua një total prej 169.6 milionë thasësh 60-kilogramësh.

Lista e 20 vendeve që prodhuan më tepër kafe:

Brazili

Vietnami

Kolumbia

Indonezia

Etopia

Honduras

India

Uganda

Meksika

Peru

Guatemala

Nikaragua

Cote d-Ivoire

Kosa Rika

Tanzania

Kenia

Papua Nju Guineja

Laos

El Salvador

Tailanda

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina