Connect with us

Life

Vendet që prodhuan më së shumti kafe

Published

on

Kafja është një nga pijet më të përdorura në botë andaj prodhimi i saj ka mjaft rëndësi.

Në fund të vitit 2020, dhjetëshja e vendeve që prodhuan më tepër kafe përbënë 87% të aksioneve të këtij produkti në bursë.

Më poshtë do të gjeni listën e vendeve që prodhojnë më tepër kafe në botë si dhe të ardhmen e kësaj industrie gjigante.

Brazili për momentin zë vendin e parë duke prodhuar 63.4 milionë kilogram vetëm në vitin 2020.

Sipas Organizatë Ndërkombëtare të Kafesë, në 2020 u prodhua një total prej 169.6 milionë thasësh 60-kilogramësh.

Lista e 20 vendeve që prodhuan më tepër kafe:

Brazili

Vietnami

Kolumbia

Indonezia

Etopia

Honduras

India

Uganda

Meksika

Peru

Guatemala

Nikaragua

Cote d-Ivoire

Kosa Rika

Tanzania

Kenia

Papua Nju Guineja

Laos

El Salvador

Tailanda

Life

Disa nga qytetet dhe fshatrat më të bukura të Gjermanisë

Published

on

Gjermania është një nga vendet që ka mjaft hapësira të bukura, si brenda qyteteve ashtu edhe në fshatra.

Mediumi i njohur Guardian ka listuar vendet më të bukura të Gjermanisë, të cilat ja vlen që të vizitohen.

Banja e Pyllit të Zi

Pamje alpine dhe një plazh, pranë Mynihut

Trashëgimia e Luterit, pranë Berlinit

Në malet Harz, Saksonia e Poshtme

Magjia mesjetare, Bavaria veriore

Continue Reading

Life

Kim Kardashian, po sjell diçka trendi

Published

on

Kim Kardashian njihet për stilin e saj unik dhe “shik”, si dhe aq i rrezikshëm sa për të guxuar kur bëhet fjalë për modën e re. Ylli i “KUWTK” postoi mbrëmjen e djeshme një pamje ku shihej e gjitha e veshur me të zeza teksa ra në sy aksesori më i veçantë i saj. Syzet e mëdha me skeletin e mbuluar tërësisht nga pellushi duket se do të kthehet shumë shpejt në një trend.

Por, Kim nuk u mjaftua vetëm me këtë detaj prej pellushi pasi dhe çantën e saj e përzgjodhi po me këtë material. Një veshje tepër luksoze ashtu siç i përshtatet një ikone mode si Kim Kardashian. Menjëherë komentet vërshuan duke e përgëzuar atë për pamjen në fjalë. Por, nuk muguan as komentet “pikante” nga ndjekësit.

Disa prej tyre e komentuan veshjen e Kim si të përshtatshme për një ceremoni funerale. Ndërsa, disa të tjerë aluduan se ylli i “KUWTK” sapo na prezantoi me veshjen e saj për Halloween për këtë vit.

Continue Reading

Life

Beyonce zgjedh sërish Valdrin Sahitin për stilimin e fustanit

Published

on

Mbrëmë filmi “The Harder They Fall” hapi Festivalin e Filmit në Londër, me një tapet të kuq që shënoi rikthimin e premierave që nga pandemia

 Pjesë e kësaj mbrëmje të rëndësishme ishte edhe Beyonce, e cila ishte përkrah bashkëshortit të saj, Jay Z, i cili është dhe producent i filmit.

Beyonce ia ka besuar paraqitjen e saj të mrekullueshme, sërish silistit të njohur shqiptar, Valdrin Sahitit. Një fustan i zi i gjatë ishte përzgjedhja e divës së muzikës, e si detaj që e bënte atë edhe më elegant ishte prerja në pjesën e sipërme. Fustanin këngëtarja e kombinoi me taka të zeza, syze dielli të errëta dhe një çantë dore me gurë të vegjël argjendi.

Kjo është hera e dytë që Beyonce zgjedh të vishet me një fustan të Valdrin Sahitit, ajo zgjodhi një fustan të kuq për paraqitjen në “Pre-Grammy Awards 2020”. U përfol shumë asokohe, fustani u kuq dhe shumë seksi që diva e muzikës pop mbante veshur. Stilisti tregoi se ishte vetë Beyonce me anë të asistentëve të saj që gjeti kontaktet për t’u veshur nga krjimet e tij.

Janë ato vetë që bien në kontakt me ne dhe nëpërmjet asistentëve. Diskutuam për shumë fustane, jo vetëm për të kuqin që zgjodhi. Gjithmonë kam besuar në ëndrra dhe vizione. Besoj fort se arti nuk ka kufinj, pavarësisht moshës apo vendit.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina