Connect with us

Tech

TikTok fillon të hetohet për çështje të privatësisë

Published

on

Aplikacioni i njohur TikTok ka filluar të hetohet nga Komisioni Irlandez për Mbrojtjen e të Dhënave (DPC) për dy çështje që lidhen me privatësinë.

Ky komision është duke hetuar çështjen e përpunimit të të dhënave personale të fëmijëve dhe nëse TikTok vepron në bazë të ligjeve të BE-së sa i takon transferimit të të dhënave personale në vende të tjera, siç është Kina.

Kurse, TikTok në anën tjetër ka thënë se çështja e privatësisë është përparësia kryesore e kompanisë.

GDPR është rregullorja e përgjithshme e mbrojtjes së të dhënave dhe privatësisë në Bashkimin Evropian dhe Zonën Ekonomike Evropiane. Kjo rregullore gjithashtu adreson çështjen e transferimit të të dhënave personale jashtë zonës së BE.

Tech

Vlera e Bitcoin arrin 60 mijë dollarë

Published

on

Monedha dixhitale, Bitcoin po vazhdon të rritet përkundër paralajmërimeve se do të zbret vlera e saj.

Falë optimizmit në rritje të investitorëve, ai arriti në 60 mijë dollarë në orët e para të ditës së premte (sot), që është më i larti në gjashtë muajt e fundit, raporton coindesk.

Pozitiviteti në treg u shkaktua nga raportet mbi miratimin e mundshëm të ETF-it të parë amerikan të bitcoin (fondi i tregtuar në këmbim).

Bitcoin u rrit me 3.87 për qind dhe arriti në 59.539 dollarë në 01:51 sipas kohës Lindore. Etherum u rrit 1.23 për qind në të njëjtën kohë – në 3,837 dollarë.

Continue Reading

Tech

Tesla do të fillojë prodhimin në Gjermani

Published

on

Tesla do të fillojë prodhimin e “Model Y” në fabrikën e saj të re në Berlin para fundit të vitit 2021, ka njoftuar Elon Musk.

Ai tha se prodhimi duhet të fillojë në nëntor ose dhjetor dhe dërgesat e para të “Model Y” nga fabrika gjermane pritet të fillojnë në dhjetor.

Sidoqoftë, prodhimi masiv në fabrikë nuk do të fillojë për ca kohë.

Musk tha se ai shpresonte që fabrika të prodhonte nga 5 mijë deri në 10 mijë automjete në javë deri në fund të vitit 2022, por ai gjithashtu komentoi se “do të duhet më shumë kohë për të arritur prodhimin në shkallë të gjerë sesa u desh për të ndërtuar fabrikë”, sipas Bloomberg.

Tesla synon që të prodhojë 500 mijë makina në vit në Berlin dhe të punësojë deri në 12 mijë punëtorë.

Continue Reading

Tech

Fillon prodhimi i Volvos së re elektrike

Published

on

Tashmë Volvo ka filluar prodhimin e modelit më të ri elektrik C40 Recharge në Belgjikë.

Volvo po ashtu më parë kishte njoftuar se që nga viti 2030 po planifikon që të prodhojë vetëm vetura elektrike.

Bazuar në platformën mekanike CMA, C40 Recharge është Volvo i parë i bërë për të përdorur ekskluzivisht një motor elektrik si një sistem shtytës.

Modeli i vetëm elektrik deri më tani ishte XC40 Recharge, por ai u ndërtua fillimisht si një automjet me një motor SUS, dhe një version elektrik u ndoq më vonë.

Për më tepër, C40 Recharge është coupe-crossover i parë që ofrohet nga marka Volvo.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina