Connect with us

Life

Tetë këshilla se si të arrini një ekuilibër të shëndetshëm punë-jetë

Published

on

Kur zgjidhni një karrierë, është e rëndësishme të merrni parasysh orarin, vendndodhjen e punës dhe pagën që dëshironi të keni dhe cilat industri mund të përshtaten me pëlqimet tuaja. Një baraspeshë e shëndetshme e aspiratave tuaja të punës dhe prioriteteve të jetës do t’ju ndihmojë të ndiheni më të lumtur, më të përmbushur dhe më pak të stresuar. Akademi Pune do t’ju tregojë se çka është një ekuilibër i shëndetshëm punë-jetë, pse është i rëndësishëm dhe si të arrihet.

Pse është i rëndësishëm?

Baraspesha në mes të punës dhe jetës jashtë orarit të punës, do të thotë që të keni kohë edhe për familjen, shoqërinë dhe gjëra të tjera që ju pëlqejnë të bëni. Kjo do të thotë shumë, sepse do të jeni më të lumtur, më të motivuar dhe më produktivë si në marrëdhëniet e punës ashtu edhe jashtë saj.

8 këshilla për të pasur një jetë të shëndetshme

Kontrolloni përkryeshmërinë

Është e rëndësishme të kuptoni ndryshimin midis punës së palodhur dhe përsosmërisë. Përpjekja për të përmbushur qëllimet joreale në punë mund të jetë kundërproduktive dhe ta vështirësojë përmbushjen e afateve.

Lini detyrat dhe përgjegjësitë në punë

Është shumë e vërtetë që sot me përparimin e teknologjisë është bërë më e vështirë që të shkëputesh nga puna gjatë 24 orëve të ditës. Për këtë arsye, është e rëndësishme të vendosni kufij të qartë për punën dhe kohën personale. Për shembull, mos e kontrolloni emailin tuaj pasi ora juaj e punës të ketë përfunduar për ditën!

Vlerësoni shëndetin tuaj

Kur jeni fizikisht dhe emocionalisht të plotësuar në jetën tuaj personale, ka shumë mundësi që të ndiheni njëjtë edhe në jetën tuaj profesionale. Duke ndërmarrë hapa të thjeshtë si të tilla si ngrënia e ushqimeve të shëndetshme, stërvitja rregullisht, gjumi i mirë dhe meditimi, do të ndiheni më mirë fizikisht dhe mendërisht e rrjedhimisht edhe më produktivë në të gjitha fushat.

Merrni pjesë në hobi personale

Gjeni kohë në orarin tuaj për aktivitetet që ju pëlqejnë. Për shembull, nëse ju pëlqen të lexoni, planifikoni orare specifike për librat tuaj të preferuar. Nëse ju pëlqyen gjithmonë peshkimi, shkoni të peshkoni në një kohë të caktuar çdo javë!

Kaloni kohë me ata që i doni

Një nga mënyrat më të mira për të siguruar një ekuilibër të shëndetshëm punë-jetë është të gjeni kohë për njerëzit e rëndësishëm në jetën tuaj. Është e rëndësishme të kaloni kohë me njerëz që inkurajojnë, mbështesin, duan dhe kujdesen për mirëqenien tuaj të përgjithshme. Përpiquni ta bëni prioritet planifikimin e një kohe specifike për të kaluar me këta njerëz dhe më pas, sigurohuni që koha të mos shpërqendrohet në punë!

Vlerësoni nevojat tuaja personale

Kur përpiqeni të arrini një ekuilibër të shëndetshëm punë-jetë, bëni një listë personale të asaj që është më e rëndësishme për ju dhe çfarë ju bën të ndiheni të lumtur dhe të përmbushur!

Vendosni ekuilibrin tuaj

Mundohuni të arrini një ekuilibër që ju bën të ndiheni të lumtur dhe të shëndetshëm, në vend që të ndani në mënyrë të barabartë kohën tuaj midis punës dhe shtëpisë! Disa njerëz gjejnë përmbushje më të madhe duke punuar më shumë orë, ndërsa të tjerë gjejnë lumturi më të madhe duke kaluar më shumë kohë në shtëpi. Është e rëndësishme të gjeni ekuilibrin e duhur për ju, duke marrë parasysh kohën cilësore, pagën dhe synimet personale dhe profesionale.

Duani karrierën tuaj

Kur jeni të pasionuar pas punës që bëni, ka më shumë mundësi të jeni të lumtur në punë. Të kesh një karrierë që të pëlqen gjithashtu mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të motivuar dhe t’i bëni gjërat në mënyrë më efektive. Vlerësoni nëse ju pëlqen fusha dhe pozitën juaj, dhe nëse jo, çfarë mund të bëni në vend të kësaj. Merrni parasysh hobet tuaja personale dhe aftësitë dhe përvojën tuaj aktuale të transferueshme dhe se si mund të bëni një tranzicion në një karrierë që do t’ju pëlqejë.

Life

Diferenca në moshë nuk e pengon dashurinë

Published

on

Dashuria nuk njeh moshë, është një nga thëniet që shpesh herë e kemi dëgjuar. E se dashuria nuk njeh  moshë këtë më së mirë na kanë dëshmuar çiftet e Hollywood-it të cilët kanë diferencë të madhe mes tyre por kjo nuk i ka penguar për lidhjet e tyre.

Listën fillojmë me çiftin e njohur: Mick Jagger & Melanie Hamrick

 David Foster & Katharine McPhee

Steven Tyler & Aimee Preston

Madonna & Ahlamalik Williams

Continue Reading

Life

Vendet që duhet të vizitoni gjatë 2022-it sipas shenjës suaj të horoskopit

Published

on

Sapo kemi hyrë në vitin 2022 dhe keni mjaftueshëm kohë të vendosni për vendin e pushimeve. Të zgjidhni një udhëtim duke dëgjuar yjet, është gjëja më ë mirë që mund të bëni. Sipas “Skycanner” bazuar në karakteristikat e shenjave të horoskopit vendet që duhet të vizitoni janë këto:

Dashi: Tenerife

Për Dashin ky vit do të jetë i mbushur me pasion, zbulime të reja dhe dashuri me shikim të parë. Përse të mos e prisni dashurinë në Tenerife, nën hijen e një palme?

Demi: Helsinki

Ky vit për të lindurit në shenjen e Demit do të jetë një vit në kërkim të stabilitetit. 2022 do të jetë për ju një vit i qetë, reflektues. Nuk ka vend më të mirë se një qytet mikpritës e kreativ, peisazhet e borës që mundëson Helsinki do të jenë frymëzim për ju.

Binjakët: Pekin

2022 për Binjakët do të sjellë shumë kënaqësi dhe arritje objektivash, do të shkoni përtej limiteve. Dhe ja sepse udhëtimi në Pekin do të ishte ideali, mes një shëtitje në “Murin e Madh Kinez” dhe një selfie në sheshin më të madh në botë “Tienanemen” do të bënin që të mbanit mend gjatë vitin 2022.

Gaforrja: Zanzibar

2022 do të jetë viti që do të sjellë mjaft kënaqësi për nga pikëpamja profesionale. Dhe riparimi i energjive, para se të zhyteni sërish në rutinë është i rëndësishëm. Prandaj ‘Skyscanner” për ju këshillon Zanzibarin. Është vendi ideal për të rigjeneruar dhe gjetur diçka të bukur për zemrën tuaj.

Luani: Marrakesh

Për Luanin, 2022 do të jetë një vit në kërkim të dashurisë, mes pasionit dhe rikthimit të dashurive të vjetra. Marrakeshi është mjedisi ideal i cili ofron mjedisin romantik dhe ekzotik i cili do iu surprizojë me të vërtetë.

Virgjëresha: Bali

Të gjithë ju që i përkisni shenjës së Virgjëreshës, në vitin 2022 do të viheni në provë. Është e rëndësishme të qëndroni larg zënkave dhe polemikave në familje dhe në punë. Bali është vendi i duhur për të gjetur paqen e brendshme, një shëtitje në zemër të ishullit dhe pak sërf në brigjet e Ovest do të ishin ideale.

Peshorja: Porto

Viti 2022 për Peshoret do të jetë viti që do të shpërbleheni për sakrificat e vitit që lamë pas. Do të vijnë surpriza dhe do t’ju kthehet entuziazmi, por edhe pak nostalgji. Udhëtimi ideal është Porto, qyteti në Portugali i cili është një ndërthurje e kënaqësisë, kreativitetit, ushqimit të mirë dhe klimës.

Akrepi: New York

Të angazhuar në mijëra punë dhe që shpesh humbisni rastet më të mira, duhet një qytet me stimuj dhe plot energji. Qyteti ideal është New York-u.

Shigjetari: Praga

2022-shi për ju që i përkisni shenjës së Shigjetarit do të jetë viti i konfirmimeve në aspektin personal, por edhe me zhvillime të rëndësishme lidhur me jetën profesionale. Një udhëtim drejt Pragës për të forcuar një lidhje miqësie. Ose mund të shkoni me njeriun e zemrës për të ndezur pasionin mes jush.

Bricjapi: Moskë

Triumfe, suksese në punë, objektiva të arritura, kështu do të jetë viti 2022 për Bricjapët. Destinacioni ideal është Moska, me “Sheshin e Kuq” dhe monumentet e shumta për t’u vizituar.

Ujori: Amsterdam

Ujori është shpirti i lirë, plot me energji. Dhe vitin 2022 e prisni me dëshirë dhe kreativitet. Ky është rasti i duhur për të shkuar e për të zbuluar Amsterdamin, një qytet plot energji.

Peshqit: Katania

Njerëzit që i përkasin shenjës së Peshqve kanë nevojë të gjejnë frymëzim për projekte të reja. Për të eksploruar horizonte të reja iu këshillojmë Katanian, një vend i bukur ku ndërthuren shumë kultura.

Continue Reading

Life

Tigani më i madh në botë

Published

on

Pjesë e librit të Rekordeve Guiness do të jetë edhe një tigan madhësia e te cilit është, 18 metra. Madhësia e tij e bënë atë më të madhin në botë. Ky tigan është parë gjatë transportit në Tennesse të SHBA-së.

Ai ishte duke u dërguar në Muzeun e Gize-s Lodge, i krijuar vetëm për atraksion.

“Muzeu do t’u ofrojë vizitorëve nga e gjithë SHBA-ja një destinacion për t’u zhytur në historinë e krijimit të disa produkteve nga giza, gazimin me gizë dhe kulturën e fuqishme që e rrethon”, thuhet në njoftimin e muzeut.

Ky muze është në ndërtim e sipër dhe për publikun pritet të hapet në fund të verës së këtij viti.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina