Connect with us

Kulturë

“Squid Game” rrit shitjen e Vans

Published

on

Seriali trend i momentit më i ndjekuri në Netflix, “Squid Game” ka shkaktuar nje rritje të madhe të shitjeve të kostumeve në ngjyrë të gjelbër e të bardhë, si edhe të atleteve Vans.

Këpucët e bardha të cilat janë të veshura nga aktorët e Squid Games kushtojnë 50 dollarë dhe patën një rritje prej 7800% në shitje që prej daljes së serialit në platformën Netflix.

“Të fiksuarit” e serialit po përpqien të rikrijojnë veshjet e lojtarëve në thrillerin korean, ndërsa të tjerë kanë guxuar edhe më shumë pasi kanë zgjedhur të bëhen rojtarët. Këta të fundit veshin kostume rozë dhe maska me rrjetë. Kërkimet për kostumet rozë të rojtarëve në serial janë rritur me 62%.

Squid Game është duke thyer rekord shikueshmërie në Netflix teksa duket se është kthyer trendi dhe seriali më i pëlqyer i momentit.

Kulturë

“Wonder Woman” sjell pjesën e tretë

Published

on

Prodhuesit filmik DC, kanë njoftuar se po risjellin pjesën e tretë të filmit “Wonder Woman”. Pjesa e parë e këti filmi ishte në vitin 1984 i cili më pas kishte pjesën vazhdues në vitin 2017.

Ndërsa u shfaqën në DC Fandome të shtunën, drejtori i ekskluzivitetit Patty Jenkins dhe aktorja e Wonder Woman, Lynda Carter, konfirmuan se trekëndëshi bashkëpunues është ende duke funksionuar.

“Ne jemi shumë të emocionuar për Wonder Woman 3”, tha Patty, përmes Deadline.

Në një intervistë gjatë verës, Patty foli për filmin Wonder Woman të vitit 1984 që do të dilte në kinema dhe në HBO Max në të njëjtën kohë, duke e quajtur “zemërthyese”

Continue Reading

Kulturë

“The Batman”, traileri i parë zyrtar

Published

on

The Batman ka publikuar trailerin e parë zyrtarë për filmin i cili pritet të publikohet për kinema dhe në platformat online më 4 mars 2022.

Aktorët kryesor në film janë Robert Pattinson-Batman, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell. Filmi është prodhuar nën produksionin e DC Fan Dome.

Filmi pritet të jetë dramë dhe është paraqitur më e zymtë se zakonisht, teksa ka shfaqur shumë gjëegjëza dhe sekrete në trailer.

Continue Reading

Kulturë

Letrat e Fishtës ekspozohen në provincën françeskane për 150-vjetorin e lindjes

Published

on

Shkrime dhe letërkëmbime të poetit tonë kombëtar por edhe piktura e tij e vetme, origjinale, e realizuar në Itali u publikuan për herë të parë në Provincën Franceskane në kuadër të 150 vjetorit të lindjes së At Gjergj Fishtës, një prej figurave më të mëdha të letërsisë shqipe.Studiues, personalitete të letrave, si dhe klerikë e diplomatë u bënë bashkë në kuvendin françeskan në Shkodër.

Fishta nuk mund t’i përkasë të shkuarës, por është e tashmja, dhe e ardhmja e Shqipërisë. Ai i përket njerëzimit, dhe i përshkon shekujt.

Sabri Hamiti studiues nga Kosova  dhe pedagogu Mark Marku, shprehen kritik pasi sipas tyre, në tekstet shkollore nuk kanë rëndësinë e duhur veprat e Fishtës.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina