Connect with us

Lajmet

Shtatë të mbijetuarit e aksidentit në Bullgari jashtë rrezikut për jetë

Published

on

Gjashtë të rritur dhe një 17-vjeçare janë shtrirë në spitalin Pirogov në Sofje të Bullgarisë, pas aksidentit të autobusit në autostradën Struma. Doktoresha Maja Argirova për agjencinë BTA ka thënë se asnjë nga të shtrirët në spital nuk është në rrezik për jetë dhe se ata kanë djegie në trup.

17-vjeçarja dhe pesë të rriturit ndodhen në Klinikën e Djegieve, ndërsa njëri është dërguar në Klinikën e Traumatologjisë. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 2 të mëngjesit të martën në afërsi të fshatit Bosnek. Autobusi fillimisht është rrotulluar ndërsa më pas është përfshirë nga zjarri.

Sipas drejtorit të Shërbimit Kombëtar të Hetimeve në Bullgari, Borislav Sarafov, ka thënë se shkak i aksidentit mund të jetë ndonjë gabim i shoferit apo ndonjë problem teknik me autobusin. Ndërsa kryebashkiaku i komunës së Pernikut, Stanislav Vladimirov, ka thënë se nuk mund të përjashtohet si shkak i aksidentit edhe moti i keq.

Lajmet

​Përparim Rama betohet si kryetar i Prishtinës

Published

on

Kuvendi komunal i Prishtinës ka mbajtur mbledhjen inauguruese, ku u betuan kryetari i zgjedhur, Përparim Rama dhe asamblistët e rinj.

Në ceremoninë solemne, kryetari Përparim Rama u betua se do t’i kryejë gjitha detyrat si udhëheqës i kryeqytetit me ndershmëri dhe mënyrë të paanshme.

Para pranim-dorëzimit të detyrës, u pa një përqafim i “ngrohtë” mes ish-kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmetit dhe Përparim Ramës.

Në legjislaturën e re të asamblesë komunale u panë të jenë gjithë këshilltarët komunal nga gjitha partitë politike, përveç ish kandidatit të LVV-së për kryetar, Arben Vitia.

Asamblistët e LVV-së, u betuan edhe para flamurit kombëtar, të cilin e kishin vendosur para tavolinave të tyre.

Continue Reading

Lajmet

“Prite n’Shesh”, aktiviteti nga Komuna e Prishtinës që fillon më 10 dhjetor

Published

on

Edhe këtë vit për festat e fundvitit Komuna e Prishtinës ka planifikuar aktivitete të ndryshme kulturore.

Komuna ka bërë të ditur se edhe këtë vit do të organizohet aktiviteti “Prite n’Shesh”.

Sipas Komunës, ky aktivitet do të mbahet nga 10 dhjetori deri më 31 dhjetor.

Njoftimi i plotë i komunës:

Komuna e Prishtinës ka kënaqësinë të ju ftojë në aktivitetin e njohur të komunës të quajturin Prite n’Shesh!

Ky aktivitet hapet me 10 Dhjetor 2021 duke filluar nga ora 20:00 dhe do të vazhdojë deri më 31 Dhjetor 2021.

Gjithashtu, 26 bizneset fituese ftohen nesër me datën 8 Dhjetor prej orës 14:00 në Komunën e Prishtinës për t’a tërhequr shortin për numrin e shtëpizës që do të posedojnë përgjatë këtij aktiviteti.

Falënderojmë të gjitha bizneset që aplikuan!

Mund të jetë një imazh i 8 persona dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i 3 persona dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i ambiente të jashtme

Continue Reading

Bota

Regjistrohet rasti i tretë me Omicron në Kroaci

Published

on

Instituti Kroat i Shëndetit Publik ka konfirmuar mbrëmë rastin e tretë të variantit të ri të virusit, Omicron në vend.

Sipas HZJZ, krahas analizave laboratorike është bërë edhe hulumtimi epidemiologjik dhe janë ftuar të gjitha kontaktet e pacientëve që ndodhen në Kroaci për të bërë testin PCR, transmeton Hina.

Në deklaratë sqarohet se janë marrë gjithsej 16 mostra, nga të cilat 14 janë negative, një është në progres dhe një është pozitive për variantin e ri të omicron, që do të thotë se gjithsej tre raste të infektimit me këtë variant të koronavirusit janë regjistruar në Kroaci.

Më herët gjatë ditës së sotme në Kroaci u konfirmuan zyrtarisht dy rastet e para të infektimit me omicron te personat që nuk kanë qëndruar në Afrikën Jugore, por që kanë qenë në takime ku ka pasur të ftuar nga jashtë.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina