Connect with us

Kulturë

Salla e mbretëreshës Victoria në Londër hapi dyert për publikun për herë të parë pas pandemisë

Published

on

Përformanca dhe ngjarjet prestigjioze nga Londra në sallën e koncerteve Royal Albert Hall u hap me kapacitet të plotë të hënën për herë të parë që nga marsi i vitit 2020, por nga salla e koncerteve kanë bërë të ditur se pandemia ka qenë shkatërruese financiarisht.

Nga e hëna, kufizimet kryesore të qeverisë britanike COVID-19 në Angli përfunduan, që do të thotë se shitja e biletave për teatro dhe koncerte mund të fillojnë nga tani.

“Financiarisht, COVID ka qenë shkatërruese jo vetëm për Royal Albert Hall por për të gjithë sektorin krijues në të gjithë botën,” ka thënë Craig Hassall për Reuters, shefi ekzekutiv i Royal Albert Hall.

Royal Albert Hall është sallë e koncerteve që bënë bamirësi përmes shitjeve të biletave dhe donatorëve. Gjatë pandemisë, Hassall thotë se ata humbën 60 milion paund (82 milion dollarë) në të ardhura dhe morën hua 20 milion paund nga qeveria britanike nga Fondi për mjetet kompenzuese të Kulturës.

“Kjo është situata më e keqe në të cilën kemi qenë për një kohë të gjatë. Por unë kam besim tani që jemi përsëri në këmbë dhe po përformojmë përsëri, ne mund të tregtojmë rrugën për të dalë nga deficitet tona,” tha ai.

Ashtu si shumë vende në të gjithë kryeqytetin, ata kanë bërë ndryshime për të mbajtur të sigurt audiencën, duke përfshirë një projekt prej 900 mijë paund dhe duke kërkuar që maska ​​të mbahen në vende publike.

Gati 300 interpretues ishin të përfshirë në koncert për nderin e përvjetorit të sallën ditën e së hënës mbrëma.

Ngjarja ka shitur rreth 85% të biletave të tyre.

Royal Albert Hall u hap në mars të vitit 1871 nga Mbretëresha Victoria dhe u emërua në kujtim të burrit të saj.

Salla u detyrua të mbyllë dyert e saj për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kulturë

Jay Pickett ndërron jetë në moshën 60 vjeçare

Published

on

Ka vdekur aktori Jay Pickett në moshën 60 vjeçare. Lajmi i hidhur u konfirmua nga regjisori dhe producenti, Travis Mills.

“Shumë prej jush kanë dëgjuar tashmë për tragjedinë që ndodhi dy ditë më parë. Jay Pickett, njeriu ynë kryesor, shkrimtari, producenti dhe krijuesi i këtij filmi vdiq papritur ndërsa ne ishim në vend duke u përgatitur për të filmuar një skenë”, tha Mills. Pickett ishte në xhirimet e filmi “Treasure Valley”.

Karrierën ai e filloi gjatë viteve 1980 me paraqitjet në seri televizive në “Rags to Riches” dhe “China Beach”.

Pas vetës aktori 60 vjeçar ka lënë bashkëshorten Elena Pickett dhe tre fëmijët e tyre.

Continue Reading

Kulturë

Imelda Staunton do të portretizoj mbretëreshën në serinë “The Crown”

Published

on

Aktorja e njohur Imelda Staunton do të portretizoj mbretëreshën në sezonin e pestë të serisë “The Crown”. Ky sezon paraqet familjen mbretërore në shekullin 21. Ndërsa mbretëresha e “The Crow” më herët ishte portretizuar nga Claire Foy dhe Olivia Colman.

Lajmi u bë i ditur pas që Netflix në Twitter publiko një fotografi të Stauntoni, të shoqëruar me mbishkrimin “paraqitje e hershme” e mbretëreshës në dramën mbretërore.

Sezoni i pestë dhe i gjashtë i “The Crown” do të përfshijnë vitet 1990 – një dekadë kur princi Charles dhe Diana, princesha e Uellsit u ndanë, u shkatërrua martesa e Dukës së Yorkut me Sarah Ferguson, kaploi zjarri kështjellën Windsor dhe ndodhi vdekja e princeshës Diana.

Continue Reading

Kulturë

Gaga në rolin kryesor tek “House of Gucci”, publikohet traileri

Published

on

Aktori, Adam Driver dhe këngëtarja, Lady Gaga do të prezantohen si “Mr and Mrs Gucci” në filmin e ri për ” House of Gucci”, i cili do të publikohet në kinema më 24 nëntor.

Filmi, i drejtuar nga Ridley Scott , detajon vrasjen e Maurizio Gucci, një shofer dhe rënien e dinastisë së modës të familjes Gucci.

Gaga luan Patrizia Reggiani, ish-gruan e Maurizio, e cila u gjykua dhe u dënua për orkestrimin e vrasjes së tij pasi ai e la atë për një grua më të re. Ajo u dënua me 18 vjet burg, ku fitoi pseudonimin Black Widow, para se të lirohej në 2016.

Filmi “House of Gucci”, u xhirua në Evropë dhe shënon filmin e dytë të Gag-s pas  “A Star Is Born”, i cili fitoi nominimet e tij për “Oscar” dhe “Golden Globe”.

Në prill, Patrizia Gucci-stërnipi i Guccio Gucci-i, në një intervistë për  Associated Press tha se, ai është i shqetësuar se filmi mund të shkojë përtej historisë së krimit të vërtetë që kap titujt dhe futet në jetën private të trashëgimtarëve të Guccio Gucci.

“Ne jemi vërtet të zhgënjyer. Unë flas në emër të familjes. Ata po vjedhin identitetin e një familje, për të rritur të ardhurat e sistemit të Hollivudit. Familja jonë ka një identitet, privatësi. Mund të flasim për gjithçka. Por ekziston një vijë kufitare që nuk mund të kalohet ”, tha pasardhësi i familjes Gucci.

Filma për familjen Gucci u prodhuan edhe më parë por me histori të ndryshme.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina