Connect with us

Kulturë

Për edicionin e 12-të, Anibar Festival shpall pesë prezantime ndërkombëtare lidhur me animacionin

Published

on

Festivali Ndërkombëtar i Animacionit Anibar, do të fillojë edicionin e tij të 12-të. Gjatë këtij edicioni do të prezantohen pesë prezantime ndërkombëtarë  që do të shoqërojnë festivalin këtë vit.

Anibar është bërë urë lidhëse mes Kosovës dhe botës së artit, duke e vendosur Kosovën në hartën e madhe të animacionit, si një shtet me potencial të gjerë artistik e kulturor.

Këtë vit shikuesit do të kenë rastin të ndjekin prezantimet e mëposhtme gjatë ditëve të edicionit të 12-të të Anibar:

“Expanded Animation” nga Jurgen Halger, më 24 korrik në ora 12.00 në Kinemanë Jusuf Gervalla. Jurgen ka studiuar  artin, dizajnin eksperimental vizual dhe studimet kulturore në Universitetin e Artit dhe Dizajnit në Linz, Austri. Ai për momentin punon si profesor në kampusin universitar të shkencave të aplikuara Hagenberk, Austri. Prezentimi ka për qëllim që të shfaq mundësitë e pafundme që ofron  bota e animacionit. Për shkak të kufizimeve të udhëtimit, ky prezentim do të shfaqet nga distanca: Jurgen do i flas audiencës virtualisht përmes ekranit.

Në “The journey of a clitoris across the world”, Lori Malépart më 25 korrik nga ora 12:00 në Kinema Jusuf Gervalla për të mësuar më shumë rreth rrugëtimit të saj artistik. Lore Malépart do të flasë me publikun në mënyrë virtuale nga ekrani i kinemasë.

Prezentimi i tretë është “Animated Documentaries” nga Frédéric Schuld. Ky edicion i festivalit do të mirëpres përsëri Frédéric Schuld për të dhënë një prezantim mbi dokumentarët e animuar. Për shkak të kufizimeve të udhëtimit për shkak të pandemisë, ky prezentim do të mbahet gjithashtu virtualisht  më 26 korrik në orën 12:00 në Kinema Jusuf Gervalla.

Mauro Carraro do të jetë i pranishëm për të mbajtur një prezantim të quajtur “Into 3D Animation”.Ndryshe nga prezentimet e mëparshme, ky do të mbahet me prezencë fizike më 27 korrik në ora 12.00 në Kinema Jusuf Gervalla.

Brooke Keesling është Kryesuesja e Zhvillimit të Talenteve të Animacioneve në “Bento Box Entertainment”. Me potencialin e zhvillimit të industrisë së animacionit në Kosovë, ky prezentim do të përqëndrohet në komunitetin e industrisë krijuese, duke rritur njohuritë, kapacitetet e tyre dhe duke i barazuar me aftësitë e tregut në këtë fazë të krijimit të një industrie këtu. Brook do ta jap  këtë prezantim virtualisht , më 29 korrik në ora 16:00 në Kinema Jusuf Gërvalla.

Kulturë

Jay Pickett ndërron jetë në moshën 60 vjeçare

Published

on

Aktori Jay Pickett ka vdekur papritmas në moshën 60 vjeçare, ndërsa ishte në xhirimet e filmit të tij të ardhshëm “Treasure Valley”.

Ka vdekur aktori Jay Pickett në moshën 60 vjeçare. Lajmi i hidhur u konfirmua nga regjisori dhe producenti, Travis Mills.

“Shumë prej jush kanë dëgjuar tashmë për tragjedinë që ndodhi dy ditë më parë. Jay Pickett, njeriu ynë kryesor, shkrimtari, producenti dhe krijuesi i këtij filmi vdiq papritur ndërsa ne ishim në vend duke u përgatitur për të filmuar një skenë”, tha Mills. Pickett ishte në xhirimet e filmi “Treasure Valley”.

Karrierën ai e filloi gjatë viteve 1980 me paraqitjet në seri televizive në “Rags to Riches” dhe “China Beach”.

Pas vetës aktori 60 vjeçar ka lënë bashkëshorten Elena Pickett dhe tre fëmijët e tyre.

Continue Reading

Kulturë

Imelda Staunton do të portretizoj mbretëreshën në serinë “The Crown”

Published

on

Aktorja e njohur Imelda Staunton do të portretizoj mbretëreshën në sezonin e pestë të serisë “The Crown”. Ky sezon paraqet familjen mbretërore në shekullin 21. Ndërsa mbretëresha e “The Crow” më herët ishte portretizuar nga Claire Foy dhe Olivia Colman.

Lajmi u bë i ditur pas që Netflix në Twitter publiko një fotografi të Stauntoni, të shoqëruar me mbishkrimin “paraqitje e hershme” e mbretëreshës në dramën mbretërore.

Sezoni i pestë dhe i gjashtë i “The Crown” do të përfshijnë vitet 1990 – një dekadë kur princi Charles dhe Diana, princesha e Uellsit u ndanë, u shkatërrua martesa e Dukës së Yorkut me Sarah Ferguson, kaploi zjarri kështjellën Windsor dhe ndodhi vdekja e princeshës Diana.

Continue Reading

Kulturë

Gaga në rolin kryesor tek “House of Gucci”, publikohet traileri

Published

on

Aktori, Adam Driver dhe këngëtarja, Lady Gaga do të prezantohen si “Mr and Mrs Gucci” në filmin e ri për ” House of Gucci”, i cili do të publikohet në kinema më 24 nëntor.

Filmi, i drejtuar nga Ridley Scott , detajon vrasjen e Maurizio Gucci, një shofer dhe rënien e dinastisë së modës të familjes Gucci.

Gaga luan Patrizia Reggiani, ish-gruan e Maurizio, e cila u gjykua dhe u dënua për orkestrimin e vrasjes së tij pasi ai e la atë për një grua më të re. Ajo u dënua me 18 vjet burg, ku fitoi pseudonimin Black Widow, para se të lirohej në 2016.

Filmi “House of Gucci”, u xhirua në Evropë dhe shënon filmin e dytë të Gag-s pas  “A Star Is Born”, i cili fitoi nominimet e tij për “Oscar” dhe “Golden Globe”.

Në prill, Patrizia Gucci-stërnipi i Guccio Gucci-i, në një intervistë për  Associated Press tha se, ai është i shqetësuar se filmi mund të shkojë përtej historisë së krimit të vërtetë që kap titujt dhe futet në jetën private të trashëgimtarëve të Guccio Gucci.

“Ne jemi vërtet të zhgënjyer. Unë flas në emër të familjes. Ata po vjedhin identitetin e një familje, për të rritur të ardhurat e sistemit të Hollivudit. Familja jonë ka një identitet, privatësi. Mund të flasim për gjithçka. Por ekziston një vijë kufitare që nuk mund të kalohet ”, tha pasardhësi i familjes Gucci.

Filma për familjen Gucci u prodhuan edhe më parë por me histori të ndryshme.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina