Connect with us

Lajmet

Nga 23 vjetori i masakrës së Reçakut, fjalimet e krerëve të shtetit në ceremoninë përkujtimore

Published

on

Sot janë bërë 23 vjet nga masakra e Reçakut ku forcat paramilitare serbe kishin vrarë dhe masakruan 45 shqiptarë.

Presidentja Vjosa Osmani, kryeministri, Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca kanë bërë homazhe në Kompleksin memorial në Reçak.

Me këtë rast institucionet e vendit kanë organizuar një ceremoni përkujtimore ku morën pjesë të gjithë krerët e shtetit.

Presidentja e vendit Vjosa Osmani e filloi fjalimin e saj duke përkujtuar fjalitë e ish shefit të OSBE-së, William Walker, i cili e kishte konsideruar Masakrën e Reçakut si krim kundër njerëzimit.

“Tendencat për ta mohuar masakrën në Reçak, janë përpjekje e qartë për rehabilitim të atyre që kryen krimin. Por propaganda nuk mund t`’i ndryshojë faktet historike. E sidomos jo një të vërtetë që ka ndodhur para syve të botës. Në Reçak ka ndodhur krim kundër njerëzimit, e Recaku është vetëm njëra nga masakrat e shumta të tmerrshme ku u dëshmua edhe qëllimi i regjimit të atëhershëm për të zhdukur shqiptarët nga faqja e dheut” ka deklaruar Presidentja.

Ajo gjithashtu ka thënë se mohimi i këtij krimi dhe fakteve të luftës, është përsëritje e krimit.

Kurse Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se ajo që ndodhi në Reçak nuk mund të harrohet e as të rishkruhet, duke shtuar se ky vend është datë vendimtare për shtetin.

Prandaj ai ka thënë se për gjenocidin e shkaktuar në këtë masakër dhe 400 të tjera nga policia paramilitare serbe, duan vetëm drejtësi.

“Kujtesa jonë është e prekur përjetësisht sepse tmerrin e kanë jetuar njerëzit tanë. Me 15 janar Reçaku u gjet i rrethuar nga policia paramilitare serbe. Vranë 45 civil mes tyre gra e fëmijë. Jehona e aktit të gjenocidit për mbi Reçak kumboi në gjithë botën. Historia e Kosovës nuk mund të shkruhet pa Reçakun që ishin viktima të mbi 400 masakrave. Masakra të tilla do të vazhdonin anë e mbanë Kosovës sepse ajo Jugosllavia e Millosheviqit po e zbatonte këtë intencë të saj. Unë sa herë vije në Reçak ndjej keqardhje”.

Kurti e ka përmbyllur fjalimin e tij duke kërkuar drejtësi.

“Mohimi i gjenocidit është faza e fundit e gjenocidit. Ne duam drejtësi”, ka shtuar ai.

Edhe ambasadori i sapoemëruar i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në ceremoninë përkujtimore të masakrës së Reçakut. Ai bëri thirrje të mos harrohet e as mohohet ajo çka ndodhi në Reçak.

“Askush të mos harrojë apo mohojë se çka ndodhi këtu ose përse Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët u ngritën në mbrojtje të popullit të Kosovës” deklaroi ambasadori.

Ai përkujtoi edhe një herë përkushtimin e ShBA-së në vënien e drejtësisë dhe përkrahjen kundrejt Kosovës, teksa shtoi se mohimi i këtyre krimeve çnderon kujtimin e të vrarëve.

“Pranimi i këtyre krimeve është jetik” përfundoi ambasadori.

Fun

Gabimet e prindërve me fëmijët të cilat shkatërrojnë vetëbesimin

Published

on

Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të ndihen mirë në lëkurën e tyre – dhe me arsye të mirë.

Studimet kanë treguar se fëmijët me vetëbesim janë më pak të shqetësuar, performojnë më mirë në shkollë, janë më elastikë dhe kanë marrëdhënie më të shëndetshme ndërpersonale.

Amy Morin, një psikoterapiste dhe autore e librit “13 Things Mentally Strong Parents Don’t Do”, vuri në dukje shtatë gabimet më të mëdha të prindërve që shkatërrojnë vetëbesimin e fëmijëve:

1. Lërini fëmijët të shpëtojnë nga përgjegjësia

Ndërsa mund të mendoni se punët e shtëpisë do t’i rëndojnë fëmijët tuaj dhe do të rrisin nivelet e tyre të stresit, bërja e punëve do t’i ndihmojë ata të bëhen më të përgjegjshëm.

Bërja e punës së përshtatshme për moshën i ndihmon fëmijët të zhvillojnë një ndjenjë aftësie dhe arritjesh. Pavarësisht nëse i thoni fëmijës tuaj të ndihmojë në larjen e rrobave apo të hedhin mbeturinat, disa detyrime janë një mundësi për fëmijët që ta shohin veten si të aftë dhe kompetent.

2. Mos i lini të bëjnë gabime

Është e vështirë të shikosh fëmijën tënd duke dështuar në diçka, të refuzohet ose të ketë diçka të gabuar. Kur ndodh diçka e tillë, shumë prindër nxitojnë të shpëtojnë fëmijët e tyre para se të bien. Por duke i mbrojtur ata nga dështimi, ju në të vërtetë po u mohoni mundësinë për të luftuar.

Nëse fëmija juaj i harroi atletet e tij para një ndeshjeje të rëndësishme futbolli ose humbi disa përgjigje në një test matematike – gabimet mund të jenë mësuesit e tyre më të mëdhenj të jetës.

Çdo gabim është një mundësi për ta për të zhvilluar forcën mendore që u nevojitet për të bërë më mirë herën tjetër.

3. Mbrojini ata nga emocionet e tyre

Nxitja e natyrshme është të dëshironi t’i gëzoni fëmijët tuaj kur janë të trishtuar ose t’i qetësoni kur janë të zemëruar. Por mënyra se si ne reagojmë ndaj emocioneve të fëmijëve tanë ka një ndikim të madh në zhvillimin e inteligjencës emocionale dhe vetëvlerësimit të tyre.

Ndihmojini fëmijët tuaj të kuptojnë se çfarë i nxit emocionet e tyre dhe mësojini se si t’i kontrollojnë ato. Jepuni atyre një “kornizë” që do t’i ndihmojë të kuptojnë se si ndihen për ta bërë më të lehtë për ta kontrollin e emocioneve në një mënyrë të përshtatshme shoqërore në të ardhmen.

4. Nxitja e mentalitetit të viktimës

Të thuash gjëra të tilla si “nuk mund të përballojmë atlete të reja siç kanë fëmijët e tjerë, sepse jemi nga familje të varfra” i konfirmon fëmijës suaj se shumica e rrethanave të jetës janë jashtë kontrollit të tij.

Në vend që t’i lejoni fëmijët tuaj të mëshironin veten dhe të ekzagjerojnë fatkeqësitë dhe problemet e tyre, inkurajojini ata të ndërmarrin disa veprime pozitive (si p.sh. shitja e limonadës para shtëpisë për të kursyer për gjërat që duan).

Fëmijët që njohin zgjedhjet e tyre në jetë kanë më shumë vetëbesim dhe janë më optimistë për të krijuar një të ardhme më të mirë për veten e tyre.

5. Mbrojtës i tepruar 

Sigurisht, mbajtja e fëmijës “nën zilen e xhamit” ju çliron nga shumë shqetësime dhe shqetësime, por izolimi i tepruar ngadalëson zhvillimin e tyre.

Shikoje veten si udhërrëfyes, jo si mbrojtës. Lërini fëmijët tuaj të përjetojnë dhe ndjejnë jetën.

6. Ju prisni perfeksion

Pritjet e larta janë të shëndetshme, por nëse prisni shumë, do të ndjeni disa pasoja. Kur fëmijët shohin se ju prisni shumë prej tyre, ata mund të mos shqetësohen ose do të ndihen sikur nuk do të përshtaten kurrë me ato pritje.

Në vend të kësaj, jepni pritshmëri të qarta në afat të gjatë me “pengesa në rrugë”. Për shembull, shkuarja në kolegj është një pritje afatgjatë, prandaj ndihmojini ata të kenë qëllime afatshkurtra gjatë rrugës – të arrijnë nota të mira, të bëjnë detyrat e shtëpisë, të lexojnë…

7. Ndëshkimi, jo disiplinimi

Fëmijët duhet të mësojnë se disa veprime çojnë në pasoja të rënda. Por ka një ndryshim të madh midis disiplinës dhe ndëshkimit.

Fëmijët që janë të disiplinuar mendojnë – Unë bëra një zgjedhje të keqe. Fëmijët që dënohen mendojnë – Unë jam i keq.

Me fjalë të tjera, disiplina i jep fëmijës suaj besimin për të marrë vendime më të zgjuara dhe më të shëndetshme në të ardhmen, ndërsa ndëshkimi i bën ata të mendojnë se nuk janë në gjendje të bëjnë më mirë.

Continue Reading

Kosova

Rreth 18 mijë raste aktive me Covid-19

Published

on

Ministria e Shëndetësisë në të dhënat e fundit njofton se 17 mijë e 743 persona janë të infektuar me koronavirus në vend.

Derisa 458 ia kanë dalë betejës me virusin dhe 2 mijë e 957 raste të reja janë shënuar.

Kurse 1 person ka vdekur dhe janë zhvilluar rreth 12 mijë testime.

Continue Reading

Kosova

Vazhdon gjykimi ndaj Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Published

on

Sot, në Gjykatën Speciale të Kosovës në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt.

Seanca gjyqësore do të fillojë nga ora 08:00 për të vazhduar deri në orën 16:00.

Të premten në rastin e tyre është dëgjuar dëshmitarja eksperte, Anna Myers. Ajo është përgjigjur rreth sinjalizuesve, të drejtave të tyre dhe rregullimit të sinjalizimit përmes ligjeve.

Ata u arrestuan më 25 shtator 2020 prej kur edhe po qëndrojnë në paraburgim në Hagë.

Rrjedhja e disa dokumenteve nga Specialja, të cilat nga një person ende i panjohur janë dërguar në zyrat e OVL-UÇK, dhe bërja publike e kësaj ngjarje nga krerët e organizatës, është arsyeja pse po gjykohen Hysni Gucati e Nasim Haradinaj.

Mbi ta rëndojnë akuzat për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina