Connect with us

Sport

Milani kërkon me çdo kusht kualifikimin, pret në shtëpi Liverpoolin

Published

on

Me fillim nga ora 21:00 do të fillojë derbi mes skuadrës italiane AC Milan dhe gjigandit anglez Liverpool, e vlefshme kjo për xhiron e gjashtë të fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja e sotme do të jetë tejet e rëndësishme për “Rossonerët” ku vetëm fitorja ndaj Liverpoolit mund t’ia sigurojë biletën drejt eliminatoreve.

Po ashtu, Milani do të mbajë shpresa që takimi mes Portos e Atletico Madridit të përfundojë me barazim, në mënyrë që të sigurohet kualifikimi tutje.

Në xhiron e fundit, Milani shënoi fitore me rezultat minimal 1:0 kundër Atletico Madridit, kurse Liverpooli e mposhti me rezultat solid 2:0 skuadrën e Portos.

Momentalisht, pas pesë ndeshjeve të zhvilluara në Grupin B, Liverpooli veçse ka siguruar kualifikimin tutje, ku pozicionohet në vendin e parë me 15 pikë, kurse Milani zë vendin e tretë me gjithsej katër pikë, vetëm një sosh larg vendit të dytë Portos.

Sa i përket ndeshjes së sotme, të dy skuadrat do të kenë probleme me mungesa të lojtarëve, ku për Milanin nuk do të paraqiten Calabria, Castillejo, Giroud, Kjaer, Leao, Pellegri, Plizzari dhe Rebic, kurse te Liverpooli do të mungojnë Elliot, Firmino, Jones dhe Milner.

Formacionet e mundshme të dy skuadrave i gjeni më poshtë.

AC Milan (4-2-3-1): Maignan; Kalulu, Tomori, Romagnoli, Hernandez; Kessie, Tonali; Saelemaekers, Diaz, Krunic; Ibrahimovic

Liverpool (4-3-3): Alisson; Williams, Konate, Van Dijk, Tsimikas; Morton, Henderson, Oxlade-Chamberlain; Salah, Origi, Minamino

Grupi B

21:00 AC Milan – Liverpool (Stadiumi San Siro)

Sport

Fillon edicioni i “Australian Open”

Published

on

Turneu i parë grand slam në tenis “Australian Open”, ka filluar sot. Pas shumë ditëve zhurmë e politikë nëse duhej t’i lejohej tenistit numër  Novak Gjokoviq, pjesëmarrja edhe pa vaksinë anti-COVID, më në fund, skena ishte për vetë sportistët.

Në ditën e parë, debutuesi në këtë garë Sebastian Korda, bëri befasi të madhe, duke eliminuar me lehtësi bartësin e 12-të të turneut, Cameron Norrie me 3:0 në sete (6:3, 6:0, 6:4).

Amerikani në xhiron e dytë do të ndeshet me fituesin e meçit mes dy francezëve Corentin Moutet dhe Lucas Pouille.

Continue Reading

Sport

Shqipëria aranzhon një tjetër ndeshje miqësore

Published

on

Federata Shqiptare e Futbollit ka bërë të ditur se kuqezinjtë do të zhvillojnë një tjetër ndeshje miqësore në muajin mars.

Skuadra e drejtuar nga trajneri Edi Reja do të ballafaqohet me Gjeorgjinë më datën 29 mars dhe ky do të jetë ballafaqimi i 14-të ndërmjet këtyre dy vendeve.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se është rënë dakord që ndeshja të luhet në Shqipëri, ndërkohë që stadiumi dhe ora e sfidës mbeten ende për t’u përcaktuar.

Shqipëria dhe Gjeorgjia janë përballuar 13 herë në të kaluarën me një bilanc prej 3 fitoresh për kuqezinjtë, 3 barazime dhe 7 fitore për gjeorgjianët. Nga këto, 9 ndeshje kanë qenë të vlefshme për eliminatore Europiani e Botërori dhe 4 kanë qenë miqësore.

Tre ditë para përballjes me Gjeorgjinë (26 mars), Shqipëria do të luaj kundër Spanjës, në një sfidë po ashtu me karakter miqësor.

Continue Reading

Sport

Gjashtë medalje në turneun ndërkombëtar në Slloveni

Published

on

Federata e Xhudos e Kosovës ka njoftuar se kanë arritur të marrin 6 medalje në turneun ndërkombëtar në Lendava të Sllovenisë.

Turneu ndërkombëtar që u mbajt gjatë së dielës ishte për grupmoshat U12, U14, U16, U21.

Pjesëmarrës atje ishin 184 garues dhe 32 klube nga 4 shtete.

Nga Kosova në këtë turne morën pjesë 6 garues në grupmoshen U21, nga të cilët 4 të artë, një i argjendtë dhe një i bronztë.

Bashkë me ta kanë udhëtuar edhe trajneri Driton Kuka dhe ndihmës trajnerët Majlinda Kelmendi e Fatos Tabaku.

Të artë:

Dardan Cena -73 kg

Anes Veseli -100 kg

Fatjona Kasapi -57kg

Dëbora Gjakova -63 kg

I argjendtë:

Muhamedin Veseli -66 kg

I bronztë:

Rios Kuka +100 kg

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina