Connect with us

Kulturë

“House of Dragon” publikon trailerin e ri

Published

on

HBO Max ka publikuar triailerin e parë të sezonit të ri të serialit “Game of Thrones”, të titulluar ” House of the Dragon”

“House of Dragon” është vendosur 200 vjet para ngjarjeve të “Game of Thrones” dhe tregon historinë e House Targaryen dhe luftës civile në Targaryen që u bë e njohur si “Dance of Dragons”. HBO i ka dhënë serialit një hapësirë prej 10 episodesh dhe konfirmoi se seriali do të publikohen në Evropë në vitin 2022.

Xhirimet e serialit filluan më 26 prill si dhe bazohet në librin e George RR Martin “Fire & Blood”.

“House of Dragon” zbuloi shtatë aktorë të rinj për kastin: Ryan Corr, Jefferson Hall, David Horovitch, Graham McTavish, Matthew Needham, Bill Paterson dhe Gavin Spokes. 

Ndërsa xhirimet në Mbretërinë e Bashkuar gjatë verës për serialin “House of Dragon” ishte ndër një sërë shfaqjesh që u ndaluan përkohësisht për shkak të COVID-19, por shpejt rifilluan pas një pauze dy-ditore për kastin dhe ekuipazhin.

Kulturë

“Wonder Woman” sjell pjesën e tretë

Published

on

Prodhuesit filmik DC, kanë njoftuar se po risjellin pjesën e tretë të filmit “Wonder Woman”. Pjesa e parë e këti filmi ishte në vitin 1984 i cili më pas kishte pjesën vazhdues në vitin 2017.

Ndërsa u shfaqën në DC Fandome të shtunën, drejtori i ekskluzivitetit Patty Jenkins dhe aktorja e Wonder Woman, Lynda Carter, konfirmuan se trekëndëshi bashkëpunues është ende duke funksionuar.

“Ne jemi shumë të emocionuar për Wonder Woman 3”, tha Patty, përmes Deadline.

Në një intervistë gjatë verës, Patty foli për filmin Wonder Woman të vitit 1984 që do të dilte në kinema dhe në HBO Max në të njëjtën kohë, duke e quajtur “zemërthyese”

Continue Reading

Kulturë

“The Batman”, traileri i parë zyrtar

Published

on

The Batman ka publikuar trailerin e parë zyrtarë për filmin i cili pritet të publikohet për kinema dhe në platformat online më 4 mars 2022.

Aktorët kryesor në film janë Robert Pattinson-Batman, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell. Filmi është prodhuar nën produksionin e DC Fan Dome.

Filmi pritet të jetë dramë dhe është paraqitur më e zymtë se zakonisht, teksa ka shfaqur shumë gjëegjëza dhe sekrete në trailer.

Continue Reading

Kulturë

Letrat e Fishtës ekspozohen në provincën françeskane për 150-vjetorin e lindjes

Published

on

Shkrime dhe letërkëmbime të poetit tonë kombëtar por edhe piktura e tij e vetme, origjinale, e realizuar në Itali u publikuan për herë të parë në Provincën Franceskane në kuadër të 150 vjetorit të lindjes së At Gjergj Fishtës, një prej figurave më të mëdha të letërsisë shqipe.Studiues, personalitete të letrave, si dhe klerikë e diplomatë u bënë bashkë në kuvendin françeskan në Shkodër.

Fishta nuk mund t’i përkasë të shkuarës, por është e tashmja, dhe e ardhmja e Shqipërisë. Ai i përket njerëzimit, dhe i përshkon shekujt.

Sabri Hamiti studiues nga Kosova  dhe pedagogu Mark Marku, shprehen kritik pasi sipas tyre, në tekstet shkollore nuk kanë rëndësinë e duhur veprat e Fishtës.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina