Connect with us

Bota

Gjykata amerikane ndalon rregullin e vaksinës anti-COVID për bizneset amerikane

Published

on

Gjykata e Lartë e SHBA-së ka bllokuar rregullin e Presidentit Joe Biden që kërkon nga punëtorët e kompanive të mëdha të vaksinohen kundër Covid-19 ose të mbajnë maskën dhe të bëjnë testin çdo javë.

Në të njëjtën kohë, gjykata po lejon administratën të vazhdojë me një obligim vaksinimi për shumicën e punonjësve të kujdesit shëndetësor në SHBA.

Urdhrat e gjykatës të enjten gjatë një rritjeje të rasteve të koronavirusit ishin një thes i përzier për përpjekjet e administratës për të rritur shkallën e vaksinimit midis amerikanëve.

Gjykata pohoi se administrata Biden e ka tejkaluar autoritetin e saj duke kërkuar të imponojë rregullin e vaksinës ose testit të Administratës së Sigurisë dhe Shëndetit në Punë mbi bizneset amerikane me të paktën 100 punonjës. Më shumë se 80 milionë njerëz do të ishin prekur nga kjo masë.

“OSHA nuk ka vendosur kurrë më parë një mandat të tillë. As Kongresi nuk e ka bërë. Në të vërtetë, megjithëse Kongresi ka miratuar legjislacion të rëndësishëm që adreson pandeminë COVID-19, ai ka refuzuar të miratojë ndonjë masë të ngjashme me atë që OSHA ka shpallur këtu”, shkruan konservatorët në një opinion të panënshkruar.

Presidenti Biden, vendimi i të cilit është ulur, shprehu zhgënjimin me vendimin “për të bllokuar kërkesat e arsyeshme për shpëtimin e jetës për punonjësit”.

“Unë u bëj thirrje udhëheqësve të biznesit që të bashkohen menjëherë me ata që tashmë janë rritur – duke përfshirë një të tretën e kompanive të Fortune 100 – dhe të krijojnë kërkesat e vaksinimit për të mbrojtur punëtorët, klientët dhe komunitetet e tyre”, shkruan BBC, transmeton Paper Radio.

Më shumë se 208 milionë amerikanë, apo 62.7% e popullsisë janë plotësisht të vaksinuar dhe më shumë se një e treta e tyre kanë marrë vaksina përforcuese, sipas Qendrave Federale për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Bota

Shpërthimi i motit të ftohtë në Amerikë, temperaturat e ulëta deri në -45 gradë

Published

on

-45 gradë Celsius janë regjistruar temperaturat më të ulëta në veri të Çikagos. Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, këto temperatura do të zgjasin deri në fund të kësaj jave.

Një shpërthim arktik ka goditur shtetet verilindore dhe veriore të Atlantikut të mesëm, duke sjellë temperaturat më të ftohta, të cilat nuk janë parë prej më shumë se tri vitesh.

Disa pamje të publikuara tregojnë se si shumë nga vendet e Çikagos janë ngrirë në ditën më të ftohtë në këtë vend, me temperatura deri në -45.

Sipas FOX Weather, disa vende nuk kanë parë temperatura kaq të ftohta që nga janari 2019.

Në Massachusetts, disa shkolla janë mbyllur për shkak të motit, duke përfshirë Bostonin, Worcesterin dhe Lowellin.

“Ne duam të sigurohemi që të mos ketë rrezik që nxënësit të jenë jashtë të ftohtë gjatë rrugës për në shkollë ose të kenë probleme në shkollë”, ka thënë kryebashkiaku i Bostonit, Michelle Wu, sipas Boston 25 News.

Shkollat ​​u mbyllën edhe në pjesë të Vermont dhe New Hampshire.

Continue Reading

Bota

OBSH: Omicron po përhapet shpejtë në botë

Published

on

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka parashikuar një situatë të zymtë lidhur me pandeminë e coronavirusit. Deri në mes të marsit mund të jetë infektuar më shumë se gjysma e evropianëve nga varianti Omicron.

Omicron është si një stuhi, që po kalon nga Perëndimi në Lindje përmes rajonit evropian dhe po i shtohet shifrave të rritura të variantit Delta, tha drejtori rajonal i OBSH-së, Hans Kluge. Varianti Omikron i coronavirusit po shndërrohet shpejt në variantin dominant në Evropën Perëndimore dhe po përhapet tani edhe në Ballkan.

Në sfondin e ritmit aktual të përhapjes Institutit Studimor, IHME bazuar në kalkulimin e modeleve të mundshme parashikon, që mbi 50 përqind e popullsisë në rajonin evropian mund të infektohen me Omikron në gjashtë deri në tetë muajt e ardhshëm. Në një raport të institutit më 8 janar thuhet shprehimisht; “Modelet tona për rajonin evropian parashikojnë, që në mes të janarit me mbi 12 milionë infeksione në ditë të arrihet niveli më i lartë – por kuotat më të larta në nivel kombëtar mund të variojnë dukshëm nga njëra-tjetra”.

Deri tani janë të pamjaftueshme të dhënat për të vlerësuar saktësisht, se sa e rëndë mund të jetë sëmundja nga varianti Omikron. E qartë është, që numri i të infektuarve në Gjermani gjatë ditëve të fundit është rritur.

Continue Reading

Bota

Ndërron jetë kryetari I Parlamentit Evropian

Published

on

Në orët e para të ditës së sotme ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare kryetari i Parlamentit Evropian, David Sassoli. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i tij, Roberto Cuillo.

Ish-gazetari italian dhe politikani i qendrës së majtë ishte i sëmurë rëndë për më shumë se dy javë dhe anuloi të gjitha aktivitetet zyrtare.

Sassoli ishte shtruar në spital në Itali muajin e kaluar për shkak të një komplikacioni serioz me sistemin e tij imunitar.

Ai vdiq në orët e para të së martës në një spital në Aviano, njoftoi zëdhënësi i tij, Roberto Cuillo.

Në shtator, Sassoli u dërgua në spital në Strasburg, ku u trajtua për një rast të rëndë të pneumonisë. Ai rikthye detyrave të tij politike në nëntor.

Një votim për të zgjedhur zëvendësuesin e tij ishte planifikuar për fund të këtij muaji dhe Sassoli kishte treguar se nuk do të kërkonte rizgjedhjen.

Ish-moderatori i lajmeve televizive u bë kryetar i Parlamentit Evropian me 705 vende në korrik të vitit 2019.

Sassoli la një karrierë prej tre dekadash në gazetari dhe u bë anëtar i Parlamentit Evropian (PE) në vitin 2009.

Ai ishte anëtar i Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve të qendrës së majtë, grupimi i dytë më i madh në parlament.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina