Connect with us

Fun

Gabimet e prindërve me fëmijët të cilat shkatërrojnë vetëbesimin

Published

on

Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të ndihen mirë në lëkurën e tyre – dhe me arsye të mirë.

Studimet kanë treguar se fëmijët me vetëbesim janë më pak të shqetësuar, performojnë më mirë në shkollë, janë më elastikë dhe kanë marrëdhënie më të shëndetshme ndërpersonale.

Amy Morin, një psikoterapiste dhe autore e librit “13 Things Mentally Strong Parents Don’t Do”, vuri në dukje shtatë gabimet më të mëdha të prindërve që shkatërrojnë vetëbesimin e fëmijëve:

1. Lërini fëmijët të shpëtojnë nga përgjegjësia

Ndërsa mund të mendoni se punët e shtëpisë do t’i rëndojnë fëmijët tuaj dhe do të rrisin nivelet e tyre të stresit, bërja e punëve do t’i ndihmojë ata të bëhen më të përgjegjshëm.

Bërja e punës së përshtatshme për moshën i ndihmon fëmijët të zhvillojnë një ndjenjë aftësie dhe arritjesh. Pavarësisht nëse i thoni fëmijës tuaj të ndihmojë në larjen e rrobave apo të hedhin mbeturinat, disa detyrime janë një mundësi për fëmijët që ta shohin veten si të aftë dhe kompetent.

2. Mos i lini të bëjnë gabime

Është e vështirë të shikosh fëmijën tënd duke dështuar në diçka, të refuzohet ose të ketë diçka të gabuar. Kur ndodh diçka e tillë, shumë prindër nxitojnë të shpëtojnë fëmijët e tyre para se të bien. Por duke i mbrojtur ata nga dështimi, ju në të vërtetë po u mohoni mundësinë për të luftuar.

Nëse fëmija juaj i harroi atletet e tij para një ndeshjeje të rëndësishme futbolli ose humbi disa përgjigje në një test matematike – gabimet mund të jenë mësuesit e tyre më të mëdhenj të jetës.

Çdo gabim është një mundësi për ta për të zhvilluar forcën mendore që u nevojitet për të bërë më mirë herën tjetër.

3. Mbrojini ata nga emocionet e tyre

Nxitja e natyrshme është të dëshironi t’i gëzoni fëmijët tuaj kur janë të trishtuar ose t’i qetësoni kur janë të zemëruar. Por mënyra se si ne reagojmë ndaj emocioneve të fëmijëve tanë ka një ndikim të madh në zhvillimin e inteligjencës emocionale dhe vetëvlerësimit të tyre.

Ndihmojini fëmijët tuaj të kuptojnë se çfarë i nxit emocionet e tyre dhe mësojini se si t’i kontrollojnë ato. Jepuni atyre një “kornizë” që do t’i ndihmojë të kuptojnë se si ndihen për ta bërë më të lehtë për ta kontrollin e emocioneve në një mënyrë të përshtatshme shoqërore në të ardhmen.

4. Nxitja e mentalitetit të viktimës

Të thuash gjëra të tilla si “nuk mund të përballojmë atlete të reja siç kanë fëmijët e tjerë, sepse jemi nga familje të varfra” i konfirmon fëmijës suaj se shumica e rrethanave të jetës janë jashtë kontrollit të tij.

Në vend që t’i lejoni fëmijët tuaj të mëshironin veten dhe të ekzagjerojnë fatkeqësitë dhe problemet e tyre, inkurajojini ata të ndërmarrin disa veprime pozitive (si p.sh. shitja e limonadës para shtëpisë për të kursyer për gjërat që duan).

Fëmijët që njohin zgjedhjet e tyre në jetë kanë më shumë vetëbesim dhe janë më optimistë për të krijuar një të ardhme më të mirë për veten e tyre.

5. Mbrojtës i tepruar 

Sigurisht, mbajtja e fëmijës “nën zilen e xhamit” ju çliron nga shumë shqetësime dhe shqetësime, por izolimi i tepruar ngadalëson zhvillimin e tyre.

Shikoje veten si udhërrëfyes, jo si mbrojtës. Lërini fëmijët tuaj të përjetojnë dhe ndjejnë jetën.

6. Ju prisni perfeksion

Pritjet e larta janë të shëndetshme, por nëse prisni shumë, do të ndjeni disa pasoja. Kur fëmijët shohin se ju prisni shumë prej tyre, ata mund të mos shqetësohen ose do të ndihen sikur nuk do të përshtaten kurrë me ato pritje.

Në vend të kësaj, jepni pritshmëri të qarta në afat të gjatë me “pengesa në rrugë”. Për shembull, shkuarja në kolegj është një pritje afatgjatë, prandaj ndihmojini ata të kenë qëllime afatshkurtra gjatë rrugës – të arrijnë nota të mira, të bëjnë detyrat e shtëpisë, të lexojnë…

7. Ndëshkimi, jo disiplinimi

Fëmijët duhet të mësojnë se disa veprime çojnë në pasoja të rënda. Por ka një ndryshim të madh midis disiplinës dhe ndëshkimit.

Fëmijët që janë të disiplinuar mendojnë – Unë bëra një zgjedhje të keqe. Fëmijët që dënohen mendojnë – Unë jam i keq.

Me fjalë të tjera, disiplina i jep fëmijës suaj besimin për të marrë vendime më të zgjuara dhe më të shëndetshme në të ardhmen, ndërsa ndëshkimi i bën ata të mendojnë se nuk janë në gjendje të bëjnë më mirë.

Fun

Restauranti i “Nusret-it” kërkon staf, kjo është paga

Published

on

Nusret Gokce, i njohur ndryshe si Salt Bae është në kërkim të një shefi kuzhine, me detyrën për të gatuar biftekun e famshëm të restorantit të Nusret, Tomahawk, i cili kushton rreth 1, 975 dollarë. Për shërbimin e tij, paga do të jetë rreth 16 dollarë për orë, përfshirë edhe bakshishe.

Sipas Daily Mail, kjo pagë është e barazvlefshme me një pjatë pure patatesh apo misri të ëmbël të gatuara në kuzhinën e tij. Ky pozicion pune u zbulua në caterer.com dhe aty shënohej se restoranti ofron një pagë të lartë dhe konkurruese. Ndër të tjera, në postim thuhet:

“Një mundësi e mrekullueshme për një Chef De Partie me eksperiencë, t’i bashkohet stafit të Nusret në restorantin e ri në Londër. I ngarkuar me këtë pozicion, do të mund të punosh me përbërësit më të mirë të Mbretërisë së Bashkuar dhe më tej në një nga shtëpitë e mishit më të njohura në botë.”

Rikujtojmë se pas hapjes së këtij restoranti mishi në shtator, pati kritika dhe reagime të shumta për çmimet stratosferike për ushqimet që ofroheshin në menunë e restorantit.

Continue Reading

Fun

Lojrat e “Squid Games” u gjallëruan në Holandë

Published

on

Seria super popullore e Netflix “Squid Games” erdhi në jetë gjatë fundjavës në Roterdam, Holandë, ku qytetarët holandezë patën mundësinë të luajnë një nga lojërat për fëmijë të paraqitura në shfaqje.

Gjatë fundjavës, një lojë e “dritës së kuqe-dritë jeshile”, e cila njihet si Annemaria Koekoek në qark, u luajt midis një grup fëmijësh në zonë për të promovuar shfaqjen.

Për këtë lojë, fituesi mori një tuta të gjelbër dhe humbësi mori cookie dhe mermere, ashtu si në seri.

Ngjarja u rrit edhe më shumë pas lajmit të madh se Squid Game është zyrtarisht shfaqja më e madhe në Netflix, solli 111 milionë shikues, duke lënë prapa Bridgerton .

Seriali tani vlen më shumë para se transmetuesi.

Younghee, kukulla gjigante e kuqe, drita jeshile, ishte në të vërtetë e ekspozuar në një muze .

Continue Reading

Fun

Gjen 1 miliardë dollarë në llogari, gruaja po bënë të pamundurën t’i kthej

Published

on

Një grua amerikane, kur tërhoqi 20 dollarë nga një ATM, zbuloi se në llogarinë e saj kishte rreth 1 miliardë dollarë.

Julia Yonkowski u habit kur pa se në llogari bilancin total tregonte shifrën 999 985 855 dollarë, që do të thotë se ishte bërë personi i 615 më i pasur në Amerikë.

Por, gruaja e ndershme thotë se po mundohet me të gjitha mënyrat që t’i kthej këto para që nuk janë të sajat sa më shpejt që të jetë e mundur.

“U tmerrova. E di që shumë njerëz do të mendojnë se jam budallaqe, se më ka rënë lotaria, por unë u tmerrova. Doja të tërhiqja 20 dollarë, por bankomati më tha që do të kaloja në overdraft, kështu që e lashë fare. Vendosa të kontrolloj bilancin tim. Shtanga kur pashë 1 miliardë aty. Kam lexuar për njerëz që i kanë marrë, por pastaj janë detyruar që t’i kthejnë. Unë nuk do t’i merrja kurrë, pasi nuk janë paratë e mia”, ka deklaruar Julia.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina