Connect with us

Kulturë

Filmat potencial për të fituar në ceremonitë e këtij viti

Published

on

Me përhapjen e varianti Omicron, ka ndryshuar edhe skema programore, duke ndikuar në anulimin e ceremonive të ndryshme në Hollywood, përfshirë çmimet Grammy dhe Critics Choice Awards.

Pavarësisht vështirësive shfaqje e filmave do të mbahen, si e Golden Globes e cila u mbajtë më 11 janar, edhe pse ishte pa ndonjë prezantues.

Fituesit kryesor në këtë mbrëmje u shpallen filmi “Dune” me çmimin “Best Original Score”, si dhe filmi “West Side Story” me çmimin “Piktura më e mirë për filmin komedi”.

Emisioni “The Take”, i magazinës “Variety”, ka bërë një përmbledhje për filmat potencial për të fituar ceremonitë e filmave, pas konfirmimit se këtë vit do të ketë edhe Oscar.

“Spider-Man: No Way Home” i Jon Watts vazhdon të dominojë në arkën e fitimeve, duke u ngjitur me shpejtësi në rangun e filmave më të suksesshëm financiarisht të të gjitha kohërave.

Mega yjet, Tom Holland dhe Zendaya, u vlerësuan për aktrimin e tyre të mirë, duke u bërë edhe potencial për fitimin e çmimit “filmi më i mirë” për Oscar.

Shifrat e transmetimit për “Don’t Look Up” të Netflix janë të mëdha, pjesërisht falë fuqisë së yjeve të Leonardo DiCaprio dhe Jennifer Lawrence. Megjithatë, kritikët e filmit dhe gazetarët kanë qenë të ndarë në mesazhin e filmit për ndryshimin e klimës. Kjo shkaktoi një bujë në mediat sociale kur bashkë-skenarët Adam McKay dhe David Sirota kritikuan kundërshtuesit që kishin kritika negative për filmin.

Teksa në fund të këtij viti më 31 dhjetor, i është dhënë lamtumira ikonës televizive dhe fitueses së Emmy-t, Betty White , një javë para ditëlindjes së saj të 100-të. Aktorja konsiderohej si potenciale për çmimin “aktorja më e mirë” në zhanrin komedi.

Na mbetet ta përcjellim mbrëmjen e së dielës dhe ta shohim se cilët do të jenë fituesit e ceremonisë.

Kulturë

Filmat dhe serialet që vijnë në Netflix në muajin shkurt

Published

on

Muaji shkurt pritet të jetë mjaft i pasur sa i përket publikimeve të reja të filmave dhe serialeve në platformën Netflix.

Gjatë shkurtit pritet që të vijnë filma dhe seriale të shumta, e ku disa nga ta janë pritur edhe për kohë të gjatë.

Lista e plotë:

Countdown

Gabby’s Dollhouse

My Best Friend Anne Frank

New Year’s Eve 

Raising Dion (Season 2)

That’s My Boy (2012)

The Lucky One (2012)

Transformers: Revenge of the Fallen

Dark Desire (Season 2)

MeatEater (Season 10 – Part 2) 

The Tindler Swindler (2022)

Kid Cosmic (Season 3)

Murderville (Season 1) 

Sweet Magnolias (Season 2)

Through My Window / A través de mi ventana (2022) 

Ridley Jones (Season 3)

Child of Kamiari Month (2021)

Love Is Blind: Japan (Season 1) 

Catching Killers (Season 2)

Only Jokes Allowed (Season 1)

The Big Shot: Game Show (Season 1)

The Privilege (2022)

Into the Wind (2022) 

Bigbug (2022) 

Inventing Anna (Limited Series) 

Love is Blind (Season 2) 

Tall Girl 2 (2022)

Toy Boy (Season 2)

Continue Reading

Kulturë

Filmat dhe serialet që vijnë në Netflix këtë javë

Published

on

Gjatë kësaj jave në platformën Netflix pritet që të vijnë disa filma dhe seriale të reja.

Disa nga ta edhe nuk janë të rinj mirëpo nuk ishin të publikuar më parë në Netflix.

Lista e plotë:

After We Fell (2021)

 • Damini (1993)
 • Dota: Dragon’s Blood (Season 2 / Book 2)
 • Mighty Express: Train Trouble (2022) 
 • Yodha (1991)
 • Midnight Asia: Eat. Dance. Dream. (Season 1) 
 • The Royal Treatment (2022) 
 • Triumph in the Skies / Chung seung wan siu (2015)
 • Aileen Wuornos: American Boogeywoman (2021)
 • Amandla (2022)
 • Definition Please (2022) – ARRAY
 • Donkeyhead (2022) – ARRAY
 • Munich – The Edge of War (2022) 
 • My Father’s Violin (2022) 
 • Ozark (Season 4 – Part 1) 
 • Pokemon Master Journeys: The Series (Part 2) 
 • Summer Heat (Season 1) 
 • That Girl Lay Lay (Season 1)

Continue Reading

Kulturë

“Scream” tejkalon “Spiderman”

Published

on

Filmi më i ri i sagës “Scream” tejkalon parashikimet.

Thrilleri horror i dha fund kryesimit të “Spiderman”, duke arkëtuar në 3 ditët e para të premierës 30,6 milionë dollarë.

Filmi i parë “Scream” është shfaqur në vitin 1996 dhe së bashku me 3 filmat pasardhës, kjo sagë ka grumbulluar 608 milionë dollarë në “box office”. Por, duket se filmi i pestë, me këto ritme, do të thyejë rekordin e të gjithë filmave të tjerë.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina