Connect with us

Kulturë

DiCaprio paguhet më shumë se Jennifer Lawrence

Published

on

Pavarësisht se luajn në një film Jennifer Lawrence me Leonardo DiCaprio për “Don’t Look Up”, ky i fundit është paguar më shumë se Lawrence.  

Duke folur për “Vanity Fair”, Lawrence tha se:

“Leo sjell më shumë fitime se unë. Jam jashtëzakonisht me fat dhe e lumtur me marrëveshjen time”.

Një raport i publikuar së fundmi në “Variety” shfaqë se DiCaprio do të marrë 30 milionë dollarë për filmin dhe Lawrence do të paguhet 25 milionë dollarë – që do të thotë se tarifa e DiCaprios është 20% më e lartë. Lawrence shtoi:

Në situata të tjera, ajo që kam parë – dhe jam e sigurt që kanë parë edhe gra të tjera në fuqinë punëtore – është se është jashtëzakonisht e pakëndshme të kërkosh paga të barabarta. Dhe nëse vini në dyshim diçka që duket e pabarabartë, ju thuhet se nuk është pabarazi gjinore, por ata nuk mund t’ju thonë se çfarë është saktësisht.

Në “Don’t Look Up”, një komedi satirike e drejtuar nga Adam McKay i The Big Short, Lawrence luan një studente doktorature që zbulon një kometë që kërcënon të shkatërrojë Tokën dhe DiCaprio profesorin që bashkohet me të në përpjekjen për të paralajmëruar njerëzimin. Në vitin 2015, Lawrence kritikoi publikisht hendekun e pagave gjinore të Hollywood-it, në një ese në buletinin “Lenny Letter” të Lena Dunham, në të cilën ajo pranoi se problemet “nuk janë saktësisht të lidhura” – por pas zbulimeve ajo u pagua shumë më pak se kolegët meshkuj, ajo “u zemërua me veten e saj”.

Rikujtojmë se, aktorja e njohur amerikane Jennifer Lawrence, u përfshi në një incident me avion privat në vitin 2017. Në një intervistë të fundit për revistën “Vanity Fair”, aktorja rrëfeu se si ishte përvoja e saj, teksa tregonte me humor eksperiencën e saj për të lehtësuar gjendjen shpirtërore.

Kulturë

Fshihet llogaria e Alec Baldwin në Twitter

Published

on

Llogaria kryesore e Alec Baldwin në Twitter është fshirë disa ditë pas intervistës së tij të parë që nga vrasja fatale e kinematografisë Halyna Hutchins.

Baldwin, 63 vjeç, kishte dy llogari të verifikuara në Twitter, në njërën prej të cilave ai ishte veçanërisht aktiv.

Është ajo llogari, e cila është mbyllur dhe fshirë nga platforma e mediave sociale.

Në nëntor, llogaria i ndryshoi cilësimet e saj në ‘private’, që do të thotë se të vetmit përdorues të lejuar të ndiqnin llogarinë ishin në gjendje të shihnin çdo tweet ose postim të ri, por ajo llogari tani është zhdukur plotësisht

Continue Reading

Kulturë

Maggie Gyllenhaal debuton si regjisore

Published

on

Maggie Gyllenhaal do të debutoj si regjisore me dramën “The Lost Daughter”. Filmi bazohet në romanin me të njëjtin emër të autores Elena Ferrante. “The Lost Daughter” fokusohet në pushimet verore të kryepersonazhit Leda Caruso, e cila portretizohet  në film nga Olivia Colman.

Premierën botërore ky projekt e shënoi në edicionin e 78-të të Festivalit ndërkombëtar të filmit në Venecie, ku Gyllenhaal e fitoi çmimin “Golden Osella Award” në skenarin më të mirë. Nga 17 dhjetori do të shfaqet nëpër kinema të ndryshime të botës, kurse nga 31 dhjetori shfaqet edhe në Netflix.

Pjesë e kastit të filmit janë: si Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley, Paul Mescal, Dagmara Domińczyk, Oliver Jackson-Cohen, Peter Sarsgaard dhe Ed Harris.

Continue Reading

Kulturë

Netflix po kthen mesazhin e “Falënderimeve” në film

Published

on

Gjashtë vjet më parë, një gjyshe në Arizon ftoi gabimisht një të huaj në darkën për festën e Falënderimeve .

E gjitha filloi si një mesazh aksidental, por e cila u kthye në një shkëmbim humoristik që u bë shpejt viral në mediat sociale. Ky mesazh u kthye në një miqësi mes Wanda Dench dhe Jamal Hinton, e cila ka thyer diçka të pamundur në një traditë për festat e ngrohta.

Tani, Netflix po e kthen këtë histori të lezetshme në një film artistik.

Me titullin “Teksti i Falënderimeve”, filmi  do të rrëfejë historinë e vërtetë që filloi në vitin 2016 , kur Wanda Dench mendoi se po i dërgonte mesazh nipit të saj për të parë nëse ai do të vinte për Darkën me Gjel Deti.

Teksa ajo kishte shtypur numrin e gabuar të telefonit. Ajo në fakt i dërgoi mesazh Jamal Hinton, një maturanti në atë kohë, i cili e pranoi ftesën e saj dhe që atëherë ka marrë pjesë në festën e saj çdo vit.

Mesazhi i kësaj miqësie filloi teksa Dench e ftoi në darkë “në orën 15:00 këtu”. Kur Hinton e pyeti se kush ishte, Dench u përgjigj: “Gjyshja jote”.

Pasi dërgoi një selfie, Hinton u përgjigj: “Ti nuk je gjyshja ime” dhe me shaka shtoi: “A mund të marr akoma një pjatë?”

Dench i ktheu mesazh: “Sigurisht që mundesh. Kjo është ajo që bëjnë gjyshet. I ushqejnë të gjithë.”

Dhe kështu, lindi një ritual i dashur i Falënderimeve.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina