Connect with us

Kulturë

Detajet nga festivali “Coachella 2022”

Published

on

Festivali Coachella ka lajmëruar se do të kërkoj vetëm dëshminë e një testi negativ të marrë brenda 72 orëve për hyrjen në festival, teksa ka njoftuar se nuk do të ketë nevojë për certifikatën e vaksinimit.

Çuditërisht, njoftimi u bë të martën pasdite përmes një story të festivalit në Instagram dhe jo në faqen e tij kryesore në Instagram ose në Twitter , ku postimi më i fundit, që daton nga gushti.

Festivali do të mbahet nga data 15 prill deri më 24 prill 2022, në California të Amerikës.

Edhe pse festivali është muaj larg, biletat kanë kohë që janë shitur. Besohet që artistët e njëjte e azhurnuar për vitin festivalin e vitit 2020, i cili u anulua për shkak të pandemisë do të përformojnë prapë.

Line up përfshinë këta artista: Travis Scott, Frank Ocean, Calvin Harris, Run the Jewels, Rex Orange County, Megan Thee Stallion, BIGBANG Brockhampton, Big Sean, Flume, Thome Yorke, Lana Del Rey, Louis the Child.

Kulturë

“Wonder Woman” sjell pjesën e tretë

Published

on

Prodhuesit filmik DC, kanë njoftuar se po risjellin pjesën e tretë të filmit “Wonder Woman”. Pjesa e parë e këti filmi ishte në vitin 1984 i cili më pas kishte pjesën vazhdues në vitin 2017.

Ndërsa u shfaqën në DC Fandome të shtunën, drejtori i ekskluzivitetit Patty Jenkins dhe aktorja e Wonder Woman, Lynda Carter, konfirmuan se trekëndëshi bashkëpunues është ende duke funksionuar.

“Ne jemi shumë të emocionuar për Wonder Woman 3”, tha Patty, përmes Deadline.

Në një intervistë gjatë verës, Patty foli për filmin Wonder Woman të vitit 1984 që do të dilte në kinema dhe në HBO Max në të njëjtën kohë, duke e quajtur “zemërthyese”

Continue Reading

Kulturë

“The Batman”, traileri i parë zyrtar

Published

on

The Batman ka publikuar trailerin e parë zyrtarë për filmin i cili pritet të publikohet për kinema dhe në platformat online më 4 mars 2022.

Aktorët kryesor në film janë Robert Pattinson-Batman, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell. Filmi është prodhuar nën produksionin e DC Fan Dome.

Filmi pritet të jetë dramë dhe është paraqitur më e zymtë se zakonisht, teksa ka shfaqur shumë gjëegjëza dhe sekrete në trailer.

Continue Reading

Kulturë

Letrat e Fishtës ekspozohen në provincën françeskane për 150-vjetorin e lindjes

Published

on

Shkrime dhe letërkëmbime të poetit tonë kombëtar por edhe piktura e tij e vetme, origjinale, e realizuar në Itali u publikuan për herë të parë në Provincën Franceskane në kuadër të 150 vjetorit të lindjes së At Gjergj Fishtës, një prej figurave më të mëdha të letërsisë shqipe.Studiues, personalitete të letrave, si dhe klerikë e diplomatë u bënë bashkë në kuvendin françeskan në Shkodër.

Fishta nuk mund t’i përkasë të shkuarës, por është e tashmja, dhe e ardhmja e Shqipërisë. Ai i përket njerëzimit, dhe i përshkon shekujt.

Sabri Hamiti studiues nga Kosova  dhe pedagogu Mark Marku, shprehen kritik pasi sipas tyre, në tekstet shkollore nuk kanë rëndësinë e duhur veprat e Fishtës.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina