Connect with us

Life

Çmimin e drejtshkrimit në SHBA e fiton një 14 vjeçare

Published

on

Një 14 vjeçare ka arritur që ta fitojë çmimin e drejtshkrimin në SHBA.

Zaila Avant-gardes e cila është lojtare e basketbollit u bë afrikano-amerikania e parë që ka arritur ta fitojë këtë çmim.

E për ta fituar këtë çmim, 14 vjeçarës iu desh të shqiptonte fjalët “murraya” dhe “querimonious” dhe “solidungulate”, ku në raundin e fundit mposhti 12-vjeçaren Chaitra Thummala, njofton BBC.

“Për drejtshkrim, unë zakonisht përpiqem të bëj rreth 13 mijë fjalë në ditë, dhe kjo zakonisht zgjatë rreth shtatë orë ose më shumë”, deklaroi ajo.

Ajo ka deklaruar se për të, drejtshkrimi është hobi i dorës së dytë ngase është e fokusuar të bëhet basketbolliste profesioniste.

Life

Përfitimet nga farat e frutave

Published

on

Gjatë stinës së verës frutat e freskët dhe të ftoftë zakonisht janë pjesë e tryezave. Frutat në përgjithësi kanë përfitime të shumta, por një pjesë e përfitimeve të tyre lidhet edhe me farat, të cilat janë shumë të shëndetshme.

1. Farat e shalqirit për lëkurë më të mirë.

Farat e shalqirit janë plot me vitaminë C dhe antioksidantë të përdorur kryesisht për të trajtuar aknet dhe për të ndihmuar në lëkurë më të mirë në përgjithësi. Farat e shalqirit mund të piqen, mund t’i vendosni pak vaj ulliri dhe pak kripë para se t’i piqni në furrë. Ato kanë shije të mahnitshme.

2. Farat e shegës për humbje peshe.

Ky frutë i ftohtë përmban shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Farat, nga ana tjetër, janë një dozë e madhe e shëndetit të mirë dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë, sipas specialistëve të humbjes së peshës. Për të shijuar përfitimet e farave të shegës, sigurohuni që t’i përfshini në vaktet tuaja për humbje peshe.

3. Farat e avokados për shëndetin kardiovaskular.

Disa hulumtime kanë vërtetuar se farat e avokados janë një burim jashtëzakonisht i mirë për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Kur copëtoni një avokado, qëroni lëkurën ngjyrë kafe para se ta lini të thahet, pastaj vendoseni farën tuaj në një blender derisa të formojë një pluhur që mund të përdoret për ‘smoothie’ ose çajra.

4. Farat e portokallit për një nxitje të energjisë.

Farat e portokallit mund të përshpejtojnë nivelin e energjisë në trupin tonë. Farat e portokallit mund të konsumohen gjatë ngrënies së portokalleve ose të shtrydhura si lëng pijeve për një rritje të energjisë.

Continue Reading

Life

​Dita Botërore e Miqësisë

Published

on

Dita Botërore e Miqësisë, pavarësisht se festohet në ditë të ndryshme në vende të ndryshme, zyrtarisht festimi i saj daton më 30 korrik.

Kjo është një ditë ku më së shumti duhet të falënderohet miqtë që keni pranë, të vlerësoni ata dhe të shprehni se sa me fat jeni që i keni.

30 korriku u zgjodh si datë nga OKB. Më 30 korrik të vitit 1958, u propozua Dita Botërore e Miqësisë.

Fillimisht kjo ditë u përdor për qëllime biznesi, për ato industri të prodhimit të kartolinave, me qëllim shitjen e tyre, por avancimi i shkencës, zhvillimi i teknologjisë që ka sjell një mbipopullim të rrjeteve sociale nuk lë më nevojën e përdorimit të kartolinave.

Pavarësisht se atëherë komercializmi nisi ta hidhte poshtë këtë ditë, duke e cilësuar si “mashtrim marketingu”, kartolinat apo lulet vazhdojnë të mbeten një traditë popullore.

Continue Reading

Life

Përfitimet e lëngut e karotës

Published

on

Lëngu i karotës është ndër lëngjet më të shëndetshmet i cili ka shumë përfitime shëndetësore. Më poshtë janë listuar disa nga përfitimet nëse ju jeni përdorues i rregullt.

Mund të rrisë metabolizmin tuaj

Vitamina B në lëngun e karotës ndihmon në uljen e nivelit të yndyrave, në shtimin e proteinave, dhe kthimin e karbohidrateve në energji. Ajo gjithashtu ka fibra dietike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën.

Është mirë për sytë

Vitamina A në është thelbësore për shëndetin e syve. Është e rëndësishme për shikimin në dritë të zbehtë, dhe mbron sipërfaqen e syrit. Gjithashtu zvogëlon rrezikun për të marrë sëmundje të caktuara të syve.

Mund të forcojë sistemin imunitar

Karotat përmbajnë karotenoide. Ato veprojnë si pararendës të vitaminës A, e cila mund të rrisë sistemin tuaj imunitar. Ai mbështet rritjen dhe shpërndarjen e qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që mbrojnë trupin nga infeksioni. Vitamina C gjithashtu mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar.

Si dhe gjithashtu lëngu i karotës është i shëndetshëm edhe për lëkurën

Vitaminat C, E dhe K, të cilat janë të pranishme në lëngun e karotës, mund të promovojnë shëndetin e lëkurës. Vitamina C, përveç se është një antioksidant, mund të bëjë që kremi i diellit të funksionojë në mënyrë më efektive. Për më tepër, ka një efekt anti-plakje, sepse ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina