Connect with us

Kulturë

Clinton dhe Penny, dy shkrimtaret e romanit ‘State of Terror’

Published

on

Teksa talebanët morën kontrollin në Afganistan dhe kur forcat amerikane u larguan nga vendi, Hillary Clinton dha përgjigje jo vetëm si një ish-sekretare e shtetit, por edhe si një shkrimtare.

“State of Terror’”, e përfunduar muaj më parë dhe që do të dalë këtë javë, është një thriller i shkruar nga Clinton dhe mikesha e saj Louise Penny.

Personazhi kryesor është Ellen Adams, është një sekretare e re e shtetit me një histori të njohur për vëzhguesit e Clinton.

Romani gati 500 faqësh kombinon detaje të tjera, siç është një kryesuesi i Shefave të Shtabit të Përbashkët, i cili sfidon udhëheqjen civile së bashku me eksplorimet e miqësisë.

Clinton ia kujtoj mikeshës së saj disa momente të veçanta të tyre, shkruan AP,  transmeton Klankosova.tv.

“A të kujtohet hera e parë që u takuam? Ishte në një restorant në New York”, tha ajo.

“Ju ishit në një ngjarje, mendoj se ishte ngjarja e parë personale paszgjedhore, në Boston, prandaj ti u vonove të vish në restorant” kujtoi Penny.

Ndryshe, libri është është formuar nga stili narrativ i Penny, nga përvojat qeveritare të Clinton, nga pikëpamja globale, por edhe nga disa gjëra që e kanë mërzitur Clintonin

Kulturë

“Wonder Woman” sjell pjesën e tretë

Published

on

Prodhuesit filmik DC, kanë njoftuar se po risjellin pjesën e tretë të filmit “Wonder Woman”. Pjesa e parë e këti filmi ishte në vitin 1984 i cili më pas kishte pjesën vazhdues në vitin 2017.

Ndërsa u shfaqën në DC Fandome të shtunën, drejtori i ekskluzivitetit Patty Jenkins dhe aktorja e Wonder Woman, Lynda Carter, konfirmuan se trekëndëshi bashkëpunues është ende duke funksionuar.

“Ne jemi shumë të emocionuar për Wonder Woman 3”, tha Patty, përmes Deadline.

Në një intervistë gjatë verës, Patty foli për filmin Wonder Woman të vitit 1984 që do të dilte në kinema dhe në HBO Max në të njëjtën kohë, duke e quajtur “zemërthyese”

Continue Reading

Kulturë

“The Batman”, traileri i parë zyrtar

Published

on

The Batman ka publikuar trailerin e parë zyrtarë për filmin i cili pritet të publikohet për kinema dhe në platformat online më 4 mars 2022.

Aktorët kryesor në film janë Robert Pattinson-Batman, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell. Filmi është prodhuar nën produksionin e DC Fan Dome.

Filmi pritet të jetë dramë dhe është paraqitur më e zymtë se zakonisht, teksa ka shfaqur shumë gjëegjëza dhe sekrete në trailer.

Continue Reading

Kulturë

Letrat e Fishtës ekspozohen në provincën françeskane për 150-vjetorin e lindjes

Published

on

Shkrime dhe letërkëmbime të poetit tonë kombëtar por edhe piktura e tij e vetme, origjinale, e realizuar në Itali u publikuan për herë të parë në Provincën Franceskane në kuadër të 150 vjetorit të lindjes së At Gjergj Fishtës, një prej figurave më të mëdha të letërsisë shqipe.Studiues, personalitete të letrave, si dhe klerikë e diplomatë u bënë bashkë në kuvendin françeskan në Shkodër.

Fishta nuk mund t’i përkasë të shkuarës, por është e tashmja, dhe e ardhmja e Shqipërisë. Ai i përket njerëzimit, dhe i përshkon shekujt.

Sabri Hamiti studiues nga Kosova  dhe pedagogu Mark Marku, shprehen kritik pasi sipas tyre, në tekstet shkollore nuk kanë rëndësinë e duhur veprat e Fishtës.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina