Connect with us

Kulturë

Artistët i dalin në përkrahje aktores Emma Watson

Published

on

Emma Watson ka marrë mbështetje nga yjet, duke përfshirë Susan Sarandon dhe Mark Ruffalo, pasi ajo u akuzua për antisemitizëm nga një ish-i dërguar izraelit i OKB-së. Në një deklaratë të përbashkët, mbi 40 të famshëm nga industria e filmit kanë mbështetur yllin e “Harry Potter” pasi ajo ndau një foto ku shprehte mbështetje për Palestinën, me fjalët: solidariteti është një veprim në sfondin e flamujve palestinezë.

Yjet thonë se ata kundërshtojnë padrejtësinë kudo dhe qëndrojnë me ata që kërkojnë t’i jepet fund shtypjes. Ema u dënua nga ish i dërguari i cili ndau postimin me fjalët: “10 pikë nga Gryffindor për të qenë një antisemit”.

Ndër yjet që treguan solidaritetin e tyre për Emma-n përmes deklaratës së përbashkët përfshijnë skenaristin dhe producentin James Schamus, regjisorin e nominuar për Oscar Asif Kapadia, aktorët Peter Capaldi dhe Maxine Peake. Në një deklaratë të publikuar nga Artistët për Palestinën, ata thonë:

“Ne bashkohemi me Emma Watson në mbështetje të deklaratës së thjeshtë se solidariteti është një veprim, duke përfshirë solidaritetin kuptimplotë me palestinezët që luftojnë për të drejtat e tyre njerëzore sipas ligjit ndërkombëtar”.

Duke cituar raportet e fundit mbi aparteidin izraelit nga “Human Rights Watch” dhe organizata kryesore izraelite për të drejtat e njeriut “B’Tselem”, disa aktorë në “Harry Potter”, Miriam Margolyes dhe Julie Christie e kanë mbështetur deklaratën.

“Ne e njohim çekuilibrin themelor të fuqisë midis Izraelit, fuqisë pushtuese dhe palestinezëve, popullit nën një sistem pushtimi ushtarak dhe aparteidit”.

Kulturë

Filmat dhe serialet që vijnë në Netflix në muajin shkurt

Published

on

Muaji shkurt pritet të jetë mjaft i pasur sa i përket publikimeve të reja të filmave dhe serialeve në platformën Netflix.

Gjatë shkurtit pritet që të vijnë filma dhe seriale të shumta, e ku disa nga ta janë pritur edhe për kohë të gjatë.

Lista e plotë:

Countdown

Gabby’s Dollhouse

My Best Friend Anne Frank

New Year’s Eve 

Raising Dion (Season 2)

That’s My Boy (2012)

The Lucky One (2012)

Transformers: Revenge of the Fallen

Dark Desire (Season 2)

MeatEater (Season 10 – Part 2) 

The Tindler Swindler (2022)

Kid Cosmic (Season 3)

Murderville (Season 1) 

Sweet Magnolias (Season 2)

Through My Window / A través de mi ventana (2022) 

Ridley Jones (Season 3)

Child of Kamiari Month (2021)

Love Is Blind: Japan (Season 1) 

Catching Killers (Season 2)

Only Jokes Allowed (Season 1)

The Big Shot: Game Show (Season 1)

The Privilege (2022)

Into the Wind (2022) 

Bigbug (2022) 

Inventing Anna (Limited Series) 

Love is Blind (Season 2) 

Tall Girl 2 (2022)

Toy Boy (Season 2)

Continue Reading

Kulturë

Filmat dhe serialet që vijnë në Netflix këtë javë

Published

on

Gjatë kësaj jave në platformën Netflix pritet që të vijnë disa filma dhe seriale të reja.

Disa nga ta edhe nuk janë të rinj mirëpo nuk ishin të publikuar më parë në Netflix.

Lista e plotë:

After We Fell (2021)

 • Damini (1993)
 • Dota: Dragon’s Blood (Season 2 / Book 2)
 • Mighty Express: Train Trouble (2022) 
 • Yodha (1991)
 • Midnight Asia: Eat. Dance. Dream. (Season 1) 
 • The Royal Treatment (2022) 
 • Triumph in the Skies / Chung seung wan siu (2015)
 • Aileen Wuornos: American Boogeywoman (2021)
 • Amandla (2022)
 • Definition Please (2022) – ARRAY
 • Donkeyhead (2022) – ARRAY
 • Munich – The Edge of War (2022) 
 • My Father’s Violin (2022) 
 • Ozark (Season 4 – Part 1) 
 • Pokemon Master Journeys: The Series (Part 2) 
 • Summer Heat (Season 1) 
 • That Girl Lay Lay (Season 1)

Continue Reading

Kulturë

“Scream” tejkalon “Spiderman”

Published

on

Filmi më i ri i sagës “Scream” tejkalon parashikimet.

Thrilleri horror i dha fund kryesimit të “Spiderman”, duke arkëtuar në 3 ditët e para të premierës 30,6 milionë dollarë.

Filmi i parë “Scream” është shfaqur në vitin 1996 dhe së bashku me 3 filmat pasardhës, kjo sagë ka grumbulluar 608 milionë dollarë në “box office”. Por, duket se filmi i pestë, me këto ritme, do të thyejë rekordin e të gjithë filmave të tjerë.

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina