Connect with us

TOP 10

10 filmat që duhet t’i shikoni gjatë muajit qershor

Published

on

Muaji qershor i njohur për benefitet që sjell ka nevojë edhe për filma të mirë që të përcjellet muaji. Këta janë dhjetë filmat që duhet shikuar gjatë muajit qershor.

1.In the Heights

Një film komedi-muzikal, i cili do të publikohet më 11 qershor në SHBA dhe Kanada dhe më 18 qershor në Britani dhe Irlandë.

2.F9 / Fast & Furious 9

Filmi i cili vije me pjesën e 9-të, tash e sa vite me aktorët e njejtë si Vin Diesel në rolin kryesor. Do të publikohet më 24 qershor në Britani dhe Irlandë dhe më 25 qershor në SHBA dhe Kanada.

3.Dream Horse

Filmi i zhanrit dramë do të publikohet më 4 qershor në Britani dhe Irlandë dhe më 10 qershor në Australi.

4.Zola

Një film i bazuar në histori të vërtetë dhe e bazuar në 150 hashtag të tweets, do të publikohet më 30 qershor në SHBA dhe Kanada.

5.Siberia

Filmi i zhanrit dramë i cili do të publikohet në 18 qershor në SHBA.

6.The Sparks Brothers

Filmi i zhanrit komedi, do të publikohet më datë18 qershor në SHBA dhe më 24 qershor në Australi

7.Peter Rabbit 2

Filmi i animuar i përzier me jetën reale, pjesa e dytë e tij do të publikohet më 9 qershor në Hollandë, 10 qershor në Danimarkë dhe 18 qershor në SHBA dhe Kanada.

8.Summer of 85

Filmi gjysmë francezë, i kthyer në vitet e 85′. Do do publikohet më 18 qershor në SHBA.

9.Fatherhood

Në rolin kryesore me aktorin komedian Kevin Hart, filmi është gjysmë komedi-dramë. Teksa do të publikohet me 18 qershor në Netflix.

10. Gunda

I realizuar në alternativën bardh e zi, filmi Gunda, do të publikohet në 4 qershor në Britani dhe 17 qershor në Hollandë.

TOP 10

5 përfitimet e fëmijëve kur mësojnë instrumentet muzikore

Published

on

Muzika besohet të jetë ushqimi për shpirtin. Mësimi për të luajtur një instrument muzikor që në moshë të re rrit besimin e tyre të përgjithshëm dhe i bën ata të mësojnë përkushtimin dhe durimin.

Angazhimi me muzikë në mënyrë aktive ka këto benefite.

Përmirëson kujtesën

Mësimi i një instrumenti i mëson fëmijët se si të krijojnë, ruajnë dhe marrin kujtime të ndryshme.

Shton kreativitetin

Mësimi për të luajtur një instrument bën mrekulli në anën krijuese të trurit të fëmijës. Sa herë që fëmijët luajnë një instrument rritet imagjinata e tyre me melodinë e instrumentit.

Shton durimin

Të luash një instrument muzikor do të thotë të krijosh kohë për një hobi të veçantë, kjo i ndihmon fëmijët të mësojnë se sa më shumë përpjekje të bëni për diçka, aq më të mira do të jenë rezultatet.

Shton disiplinën

Të mësosh të luash një instrument nuk është një aftësi që mund ta zotërosh brenda natës. Mësimi i muzikës kërkon kohë dhe përpjekje, përkushtimi ndaj mësimit do t’i ndihmojë fëmijët të organizojnë obligimet e tyre të përditshme, në rutinën e tyre.

Rrit vetbesimin

Luajtja e një instrumenti e ndihmon fëmijën tuaj të ndihet rehat në shprehjen e mendimeve dhe ndjenjave. Ndërsa fëmijët fillojnë të zotërojnë instrumentin e tyre, kjo i bënë të ndjehen rahat në përformimin para audiencës në të ardhmen.

Përmirëson dëgjimin

Të luash në një instrument kërkojnë  vëmendje në ritmit, lartësisë, shpejtësisë, strukturës dhe detajeve të tjera të vogla. Kjo në përgjithësi përmirëson aftësinë e tyre të dëgjimit. Për më tepër, ai gjithashtu i ndihmon ata në rritjen e nivelit të përqendrimit dhe hapësirës së përgjithshme të vëmendjes.

Continue Reading

TOP 10

10 gjërat që mund të bëni kur të mërziteni

Published

on

Nëse jeni mërzitur në punë dhe nuk dini se çfarë të bëni në kohën e lirë, janë këto disa nga gjërat që mund t’I praktikoni në kohën e lirë.

Më poshtë gjeni listen e 10 gjërave që ju mund të bëni kur mërziteni.

1. Plotësoni një enigmë: Sa më shumë pjesë aq më mirë! Merrni një Kub Rubik. Plotësoni ndonjë fjalekryq.

2. Filloni një ditar ose blog

3. Praktikoni ndonjë instrument të vjetër edhe nëse nuk luani

4. Shkruani poezi, thjesht provojeni

5. Shikoni të gjithë filmat vërtet të gjatë që keni shmangur deri më tani.

6. Vizitojeni ndonjë një aplikacion për gjuhë të huaja

7. Meditoni. Provoni të shtriheni me sytë mbyllur, pëllëmbët lart dhe duke u përqëndruar në frymën tuaj. Ose kaloni 20 minuta ulur këmbëkryq dhe përsëritni një fjalë qetësuese për veten në kokën tuaj. (Ky i fundit është më shumë si meditim transcendental.)

8. Përgatitni maska për fytyrën, krem ​​hidratues! Trajtojeni veten me një rutinë 10-hapëshe të kujdesit të lëkurës për të cilën nuk keni kohë gjatë një jave normale pune.

9. Shikoni fotografitë e vjetra.

10. Shkruani letra për familjen dhe miqtë. Shkruani shënime falënderimi për njerëzit e shërbimit për të cilët mbani mend se dolën jashtë rrugës për ju.

Continue Reading

TOP 10

Gjashtë herë Leonardo DiCaprio luajti jetën e një personi real në film

Published

on

Aktori i famshëm Leonoardo DiCaprio, i njohur për rolet e ndryshme dhe zhanret e ndryshme në filma, ka aktruar gjithsej në gjashtë filma një ngjarje të vërtet.

Filmi “The Revenat” luajti rolin e Hugh Glass

Filmi “The Wolf of wall street” luajti rolin e Jordan Belfort

Filmi “The Aviator” luajti rolin e Howard Hughes

Filmi “Catch me if you can” luajti rolin e Frank Abagnale

Filmi “Basketball Diaries” luajti rolin e Jim Carroll

Fimli “J.Edgard” luajti rolin e Edgard Hoover

Continue Reading

Trending

Listen online now, the sound of Prishtina